Meme Kanseri Nedir?

 
 
Doç. Dr. Bülent Çitgez - Meme kanseri nedir
 

Meme Kanseri Hakkında Merak Ettikleriniz

Meme kanseri nedir?

Meme kanseri süt bezleri ya da sütü meme başına getiren kanalları döşeyen hücrelerden gelişmektedir. Bir çok sebebi bulunmaktadır. Genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonları meme kanseri riskini arttırmaktadır. Meme kanseri, memenin süt bezlerinde ve üretilmekte olan sütü meme başına taşımakta olan kanalları döşeyen hücrelerin arasında çeşitli etkenler sonucunda kontrolsüz bir şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeli taşıyan hücrelerden oluşur. Meme kanseri kadın kanserleri arasında en yaygın olan ve akciğer kanserinden sonra en sık ölüm nedeni olan kanserdir. En sık görülen tipi; meme kanallarından kaynaklanan “duktal” kanser denen kanserlerdir. Süt üreten bezlerden köken alan “lobüler” kanserler de sık görülür.

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme içerisinde kanserleşmiş olan hücrenin, bir tümör oluşturması ve bir doktor muayenesi esnasında anlamasına veya radyolojik incelemelerde belli olmasına kadar çok uzun bir süre geçmesi gerekir. Kadınlar genel olarak en az 1 cm büyüklüğüne ulaşan bir kitleyi elle kontrol esnasında fark edebilmektedir.

Meme kanseri neden olur?

Birçok sebebi mevcuttur. Genetik olarak yatkınlık olabileceği gibi çevresel faktörlerde etkilidir.

Meme kanserinin görülme sıklığı nedir?

Her sekiz kadından birinde meme kanseri görülebilir.

 Meme Kanserinin Evreleri Nelerdir?

           Meme kanseri evreleri memede bulunan tümörün boyutları, koltuk altında bulunan lenf bezlerine yayılımı veya uzak olan organlarda bulunan metastazlarına göre belirlenmektedir. Evre 0 da yani Duktal Karsinoma İn Situ’da  kanserin yayılma riski olmamaktadır. Sonraki evre 1 de tümörün boyutları 2 cm’den küçük olmakta ve lenf bezlerine atlamamıştır. Evre 2 de olan tümörün boyutları 2 cm’den küçük veya büyük olup lenf bezlerine atlama ihtimali bulunur. Evre 3 de boyutlar iyice büyümüştür ve koltuk altı lenf noduna kadar atlamıştır. Evre 4 de ise meme, koltuk altı, karaciğer, kalp, akciğer, beyin gibi uzak olan organlarda yayılması söz konusudur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Meme kanseri belirtileri arasında en sık rastlanan bulgu nedir?

En sık meme ve/veya koltuk altında kitle şikayeti ile ortaya çıkar.

 Meme Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Cinsiyet faktörü; meme kanseri, daha çok kadınlarda görülmektedir. Erkeklerde görülme oranı her 100 kadın meme kanserine karşılık bir erkek meme kanseri görülmektedir.

Yaş; meme kanseri, genel olarak 50 yaş ve üzeri olan kişilerde görülmektedir. 35 yaş veya altında rastlanma sıklığı daha azdır. Kalıtsal olan kanser veya genetik bozukluklar sebebi ile oluşan meme kanserleri genç yaşlardaki kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Aile Hikayesi; anne tarafından 1. derece akrabasında kanser hikayesi bulunması önemli risk faktörü olmaktadır.

Östrojen Hormonu; bir bayanın ilk adeti ne kadar erken görür ise ve menopoza ne kadar geç girerse meme kanserine yakalanma olasılığı o kadar artmaktadır. Doğum kontrol hapı kullanmakta düşük oranda bile olsa kanser riskini arttırmaktadır.

Menopoz sonrasında hormon tedavisi; menopoz döneminde olan sıcak basması gibi sorunların önlenmesi amacı ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uzun süre verilen östrojen ve medroksiprogesteron asetat içerikli olan kombine hormon ilaçları, kanser riskini daha çok arttırmaktadır.

Beslenme ve çevre faktörlerinde de yağ bakımından zengin olan beslenme şekli ve kilo alma, genellikle menopozda olan kadınlarda meme kanseri riskini arttırmaktadır. Bu yüzden meme kanseri belirtileri bilinmeli ve takip edilmelidir. Bir belirti ile karşılaşıldığı zaman hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Meme kanseri şüphesi olan birisi ne yapmalıdır?

Doktoruna başvurup en azından meme muayenesi olmalıdır.  Muayene sonrası radyolojik tetkikler istenebilir.

Memede saptanan kitle nasıl araştırılır?

Memede bir kitle hissedildiğinde yaşına göre bir radyolojik görüntüleme yapılmalıdır. Hastaya mamografi, meme ultrasonografi, meme MR istenebilir. Radyolojik olarak şüpheli tarif edilen kitlelere biyopsi yapılabilir.

Meme kanserinde erken tanı ne kadar önemlidir?


Meme kanserinde en önemli olay, erken tanıdır. Hastalık ne kadar erken saptanırsa sağ kalım o kadar artmaktadır.

Mamografi kaç yaşından itibaren yapılmalıdır?


Türk Radyoloji Derneği 40 yaş üzerindeki kadınların, her yıl mamografi çektirmesini önermektedir. Mamografi 40-70 yaş arasında yılda bir tavsiye edilmektedir.

Meme Kanserinin Teşhisi Nasıl Konur?

Günümüzde meme kanseri belirtileri çoğu kişilerin kendileri tarafından bulunmaktadır. Kanserli olan kitleler sert, düzensiz kenarlı, yüzeyi pürtüklü görünmekte ve meme dokusunun içinde rahat bir şekilde oynatılamamaktadır. Kanser uzak olan organlara yayılım yapmış ise bu yayılımlar nadiren meme kanseri belirtileri ilk bulgusunu oluşturmaktadır. Meme kanserinin sık olarak yayılım gösterdiği bölgeler kalça, omurga kemikleri, akciğer ve karaciğer olmaktadır.

Fakat bazı hastalarda meme kanseri belirtileri olmamaktadır.

Ele gelmeyen kitleler de kanser bölgesi mamografi ve/veya meme ultrasonografisi incelemesi ile tespit edilebilir. Aşağıda yer alan belirtilerden en az birisine sahip olan kişiler mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Memede ya da koltuk altında ele gelebilen anormal bir kitle, meme başından gelen özellikle kanlı akıntı, meme başında içeriye doğru çekilme, çökme ya da şekil bozukluğu, meme cildinde yara ya da kızarma, meme cildinde ödem, şişme, içe doğru çekintiler, memeler de büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri, meme derisi renginde değişiklik olabilir.

Meme kanseri tanısında ince iğne aspirasyon biyopsisi nedir ?


Memede bir kitle saptanıp, kanserden şüphelenildiğinde, kitlenin tanısını, adını koyabilmek için kitleden doku alınması işlemi olan iğne biyopsisi yapılır.

 
 
Doç. Dr. Bülent Çitgez
 

Meme Cerrahisi Başlıkları

Memede iyi huylu kitleler
Memede oluşan iyi huylu kitlelere yaklaşım.

Meme kanseri nedir?
Meme kanseri hakkında bilgilendirme.

Meme kanseri tedavisi
Meme kanserinde cerrahi tedaviler.

Sık sorulan sorular
Meme kanseri hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları.

 
 
Meme Kanseri - Doç. Dr. Bülent Çitgez
 

Meme Kanseri Cerrahisi

 

Batı toplumlarında, her 8 kadından birinin hayatı boyunca bir kez meme kanserine yakalanması söz konusudur. Meme kanserinin erken teşhis edilmesi hayat kurtarır. Daha az tedavi ile daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar.

 
Meme Kanseri - Doç. Dr. Bülent Çitgez