Meme Kanseri Tedavisi Süreci

Günümüzde meme kanseri tedavisinde multidisipliner yaklaşım ön plandadır. Sistemik ve bölgesel tedaviler bir arada uygulanır. Buna hastalığın evresine, kanserin patolojik tipine ve hastanın genel durumuna bakılarak karar verilir. Tedavide en önemli basamağı cerrahi müdahale oluşturmaktadır. Operasyonun amacı, tümörün tamamının ve bölgesel lenf bezlerine sıçarama varsa onların da çıkarılmasıdır. Radyoterapi veya medikal tedavi kanserin tekrarlamasını (nüks) veya başka organlara yayılmasını önlemeye yönelik. Ayrıca medikal tedavi yöntemleri ile hastanın cerrahi tedavi uygulanabilecek aşamaya gelmesi sağlanabilir.

Meme kanseri tedavisini belirlemede en önemli parametre hastalığın evrerisidir. Evre 0 meme kanserinde cerrahi müdahale uygulanabilir. Hasta kemoterapi almaz ancak radyoterapi tedaviye eklenebilir. Evre I ve II meme kanserinde cerrahi müdahele ardından kemoterapi uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir. Evre III meme kanserinde hastayı cerrahi müdahaleye uygun hale getirilebilmek için öncelikle kemoterapi tedavisi uygulanır. Evre IV meme kanserinde ise kanserin vücuda ne kadar yayıldığına bakarak kemoterapi sonrası cerrahi müdahale düşünülebilir. Ancak kanser yayılımı fazla ise sadece kemoterapi ve bazen radyoterapi uygulanabilir.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Meme koruyucu cerrahi; tümörün etrafındaki bir miktar normal meme dokusu ile birlikte çıkarılmasıdır. Erken teşhis edilen meme kanserinde iyi kozmetik sonuçlar sağlayan bu yöntem her hastada uygulanamaz. Bu operasyon için başlıca hastanın meme dokusunun yeterli olması ve radyoterapi alabilecek olması şarttır.

 

 

Basit mastektomi; tümörün memenin tamamı ile birlikte alındığı ve lenf bezlerinin çıkarılmadığı yöntemdir.

Subkutan mastektomi; tümörün meme dokusunun tamamı ile çıkarıldığı ancak memenin cildinin ve meme başının korunduğu yöntemdir. Protez ile iyi kozmetik sonuçlar sağlanabilir.

Modifiye radikal mastektomi; tümörün meme ve fasyası ile birlikte çıkarıldığı ayrıca lenf bezlerinin de alındığı yöntemdir.

Radyoterapi; yani ışın tedavisi sırasında X ışınları meme bölgesine ve koltuk altına uygulanır ve genellikle cerrahi işlemin arkasından kanserli hücrelerin yok edilmesi için yapılan bir işlemdir. Bu yöntem dört ya da altı hafta gibi bir süre içerisinde gerçekleştirilir. Haftada beş gün olacak şekilde uygulanır. Radyoterapi halsizlik, memede ağrı ve uygulanan bölgenin cildinde değişikliklere yol açabilir. Yaşanan yan etkiler genellikle bir sene içerisinde kendiliğinden geçer.

Medikal Tedavi Yöntemleri

Kemoterapi; kanser hücrelerinin ölmesine yardımcı olacak ilaçların kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. İlaçlar ağızdan ya da damardan alınır. Kemoterapi dört ya da altı kür uygulanır. Kürler üç hafta sürecek şekilde uygulanır. Toplamda üç ya da beş aylık bir tedavi uygulanır. Ameliyat sonrası vücutta tümör kalmasa dahi tekrar gelişmesini önlemek amacıyla kemoterapi uygulanabilir. Bu tedavi yöntemine adjuvan kemoterapi denir. Neoadjuvan kemoterapi ise ameliyat olamayacak hastaların tümör boyutunu küçültüp cerrahi müdahaleye uygun hale gelmesi için verilir.

Hormonoterapi; meme kanseri tedavisi sırasında kanser hücrelerinin büyümelerini ve artmalarını önlemek amacı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bazı meme kanseri türlerinde östrojen kanserin ilerlemesini kolaylaştırır. Hormonoterapi ile yumurtalıklardan salınan östrojen hormonu engellenerek bu meme kanseri  türlerinin ilerlemesi önlenir. Cerrahi tedavi uygulanan bu meme kanseri türlerinde ise hastalığın tekrarlaması engellenebilir.

Akıllı ilaç tedavisi; Günümüzde hastaya ve meme kanserinin türüne göre yeni ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar hedefe yönelik ilaçlar olup meme kanseri tedavisinde başarı oranını arttırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri-belirtileri
Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri tedavisinde en önemli basamak erken tanıdır ve erken tanı için meme kans…

Devamını Oku
iyi-huylu-ve-kotu-huylu-meme-kanseri
İyi Huylu Ve Kötü Huylu Meme Kanseri

Kadınlarda çok sık görülen bir şikayet olan memede kitleler iki ayrı  grup içeri…

Devamını Oku
memede-kalsifikasyon-kireclenme
Memede Kalsifikasyon (Kireçlenme)

Memede kalsifikasyon(kireçlenme) mamografi incelemesinde saptanılabilen memede oluşan…

Devamını Oku