Sürrenal Bez Nedir

Sürrenal bez, adrenal bez veya böbrek üstü bezi olarak da tanımlanabilmektedir. Her iki böreğin üst kutuplarında yer almakta olan ve ağırlıkları 4 ile 6 gr civarında olan bezlerdir. Bu bezler oldukça önemli hormonlar salgılamaktadır. Böbrek üstü bezlerinin kortex ve medulla diye ikiye ayrılan bölgeleri bulunmaktadır. Kortex bölgesinin ise farklı Sürrenal bez hormonları salgılamakta olan 3 farklı tabakası bulunmaktadır. Burada hangi bölge veya tabaka hasta ise o bölgeden sentezlenen hormon fazlalığı ya da yokluğuna bağlı olarak bazı hastalıklar oluşmaktadır.

Börek üstü bezleri üçgen şeklindedir ve baş parmak boyutundadır. Hormon ürettiklerinden dolayı endokrin orgalar olarak da bilinmektedirler. Üretmekte oldukları hormonlar kan basıncı ve kandaki kimyasalların seviyelerinin kontrolünde, vücuttaki su ve glukoz kullanımında ve stres esnasında vücutta oluşan kaç ya da savaş reaksiyonuna cevap vermektedir.

 

Sürrenal Bez Nedir?

Sürrenal Bez Nedir? Her bir böbreğin üzerine yerleşmiş olan bezler olarak görülmektedir. Vücudunda en önemli hormonlarını salgılayan bezler olarak bilinmektedir. Bu önemli hormonlar arasında adrenalin, noradrenalin, aldosteron, kortizol yer almaktadır. Burada salgılanan hormonlar vücudumuzdaki sıvı ve tuz seviyelerini etkilemektedir. Böylelikle kan düzeyini, kan basıncını ve tansiyonu düzenlemektedir. Aynı zamanda kalp atış hızını arttıran hormonları salgılamaktadırlar.

Bununla birlikte ihtiyaç duyulduğunda vücuttaki diğer sistemleri de desteklemekte ve metabolizmanın çalışma ritmini düzenlemektedir. Bu bezlerde bazı durumlarda tümör oluşumu meydana gelebildiği de gözlemlenmektedir.

surrenal-bez-nasil-teshis-edilir

surrenal-bez-belirtileri-nelerdir

Sürrenal Bez Neden Olur?

Sürrenal Bez Neden Olur? Böbrek üstü bezi olarak da bilinen bu bezler, vücutta oldukça önemli hormonların üretilmesini sağlamaktadır. Ayrıca böbrek üstü bezine bağlı olarak gelişen hastalıklara ise böbrek üstü bezi hastalıkları ismi verilmektedir. Addison hastalığı olarak da tanımlanan böbrek üstü yetmezliği, böbrek üst kabuğunun zarar görmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Zarar gördüğünde kortizol ve aldosteron üretememektedir.

Mantar enfeksiyonları, vücutta yer alan diğer enfeksiyonlar, kanser ve tümörlerin ilerlemesi de burada yer almaktadır. Bununla birlikte çok fazla kan sulandırıcı ilaç kullanılması da nedenler arasında bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin böbrek üstü bezlerini etkilemesi ile birlikte otoimmun hastalığı da ortaya çıkabilmektedir.

Sürrenal Bez Belirtileri Nelerdir?

Sürrenal Bez Belirtileri Nelerdir? Belirtiler farklı şekillerde kendini ortaya çıkabilmektedir. Oldukça önemli hormonların üretilmesini sağlamakta olan bu bezler, farklı nedenlerden dolayı hasar görebilmektedir. Bu şekilde ise bazı hastalıkların oluşumuna ortam hazırlanmaktadır. Sarımsı görünüme sahip olan ve hormon üreten böbrek üstü bezlerinin ürettiği hormonlar diğer organları veya hücre aktivitelerini etkilemektedir. Ayrıca hormonlar kan yolu le taşınmaktadır. Bu bezlerde oluşan rahatsızlık sonucunda ise şu belirtiler kendini gösterebilmektedir:

 • Diyabet
 • Kalp çarpıntısı
 • Sinirlilik
 • Endişe
 • Panik atak hissi
 • Baş ağrısı
 • Aşırı terleme
 • Düşük potasyum seviyesi
 • Karın ağrısı
 • Açıklanamayan bir neden ile kilo alma
 • Yüksek tansiyon

Sürrenal Bez Hastalıkları Nelerdir?

Sürrenal bez hastalıkları; addison hastalığı, cushing sendromu, feokromasitoma olarak örneklendirilebilir.

Cushing sendromu: Fazla miktarda kortizol üretimiyle oluşan bir hastalıktır. Genellikle kortizol seviyelerini yükselten bir tümörün varlığından kaynaklı ortaya çıkar. Özellikle yüz ve gövdede kilo artışıyla birlikte kendini gösteren bu hastalık yüksek kan basıncı, ciltte incelme, kemik zayıflığı, hormonal değişiklikler, zihinsel problemler olarak belirtiler gösterir.

Feokromasitoma: Adrenal medulla yani iç tabakada oluşan tümörlerden kaynaklı bir hastalıktır. Bu tümörler sonucu aşırı miktarda adrenalin üretilir. Bunun sonucunda yüksek kan basıncı, anksiyete, çarpıntı, baş ağrısı, terleme gibi belirtiler görülür.

Addison hastalığı: Adrenal korteksin yeterli miktarda hormon üretemediği bir durumdur. Vücudun bağışıklık sisteminin sürrenal bezlere saldırması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalıkla beraber kortizol ve aldosteron eksikliği yaşanır. Kronik yorgunluk, zayıflık, kilo kaybı, düşük kan basıncı, deride pigmentasyon değişiklikleri görülür.

Sürrenal Bez Nasıl Teşhis Edilir?

Sürrenal Bez teşhisi için ilk olarak kişinin hangi rahatsızlıkları yaşadığı tespit edilir. Cilt problemleri, kilo problemleri oluşmaya başlamaktadır. Aynı zamanda tansiyon ve kalp çarpıntısı oluşmaktadır. Çarpıntı, terleme, acı ve ağrı çekme, kıllanma ve çatlama oluşumu gibi durumlar ile de kendini belli edebilmektedir. Bununla birlikte erkeklerin memesinde büyüme oluşabildiği gözlemlenmektedir. Eğer bu gibi durumlar bulunuyor ise mutlaka muayene gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Muayene ile birlikte kişinin şikayetleri dinlenmekte ve buna yönelik bazı testler uygulanmaktadır. Uygulanan testler ile birlikte teşhis konulmakta ve buna uygun bir tedavi uygulanmaya başlanmaktadır. Böylelikle kişinin iyileşmesi sağlanabilmekte ve rahatsız edici belirtiler ile hayat kalitesinin düşmesinin önüne geçilmektedir.

Sürrenal Kistler

Sürrenal kistler, sürrenal bezlerde oluşan sıvı dolu keseciklerdir. Sürrenal tümörlere verilen isimdir, belirti göstermez ve rastlantı sonucu ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda belirtiler gösterebilir veya bu kist büyüyerek komplikasyonlara neden olabilir. Sürrenal kistler çoğu zaman iyi huyludur.

Sürrenal kistlerin belirtileri ve komplikasyonları kistin boyutuna, büyüme hızına bağlı olarak değişebilir. Karın veya bel ağrısı, karında şişlik veya kitle hissi, iştah kaybı ve kilo kaybı, yorgunluk veya halsizlik, sindirim sorunları gibi belirtiler görülebilir.

Böbrek üstü bezi hastalığı nasıl anlaşılır?

Böbrek üstü bezi yani sürrenal bez hastalıkları; MR, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ile teşhis edilmektedir.

Sürrenal bölge neresi?

Sürrenal bez yani adrenal bez, böbreklerin üzerinde bulunan ve önemli organlar salgılayan böbrek üstü bezleridir.

Böbrek üstü bezi çalışmazsa ne olur?

Böbrek üstü bezi çalışmazsa, kan şekeri düşebilir, güçsüzlük, yorgunluk hissedilebilir. Bağışıklık azalabilir.

Böbrek üstü bezleri için hangi doktora gidilir?

Böbrek üstü bezleri, hormon salgılayan bezlerdir. Bu nedenle endokrinoloji bölümü daha detaylı bakabilir. Genel cerrahi uzmanları da bu konuda bilgili olabilirler.

Böbrek üstü bezi hastalığı nasıl tedavi edilir?

Böbrek üstü bezi hastalığında, kanserli bir yapı bulunuyorsa cerrahi yöntemlerle çıkarılmasını içerebilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

surrenal-bez-hastaliklari
Sürrenal Bez Hastalıkları

Sürrenal bez hastalıkları, sürrenal bezlerin işlevlerindeki bozukluklar ve hormonal d…

Devamını Oku