Tiroid Cerrahisi

tiroid-nodulu
Tiroid Nodülü

Tiroid nodülü, tiroit dokusu içerisinde oluşmakta olan ve farklı yapıda, boyutta olab

Devamını Oku
guatr
Guatr

Guatr, boynun ön kısmında bulunan tiroit bezlerinin şişmesi ve anormal düzeyde büyüme

Devamını Oku
mediastinal-uzanimli-dev-paratiroid-adenomu
Mediastinal Uzanımlı Dev Paratiroid Adenomu

Primer hiperparatiroidizm (pHPT), hiperkalsemi ve hipofosfatemiye yol açan, parathorm

Devamını Oku
tiroid-biyopsi
Tiroid Biyopsi

Tiroid bezinde ultrasonda saptanan şüpheli nodüllere ince iğne biyopsisi yapılır. İnc

Devamını Oku
tiroid-hastaliklari-kilo-artisina-veya-azalisina-neden-olur-mu
Tiroid Hastalıkları Kilo Artışına Veya Azalışına Neden Olur mu?

Tiroid hastalığı ile vücut ağırlığı ve metabolizma arasında karmaşık bir ilişki olduğ

Devamını Oku
tiroid-hastaliklari-gebelik-doneminde-fark-edilirse-ne-yapilmalidir
Tiroid Hastalıkları Gebelik Döneminde Fark Edilirse Ne Yapılmalıdır?

Gebelik sırasında, tiroid hormonal ya da boyut açısından önemli değişikliklere uğraya

Devamını Oku
tiroid-cerrahisinde-robotik-uygulamalar
Tiroid Cerrahisinde Robotik Uygulamalar

Robotik tiroidektomi olarak da bilinen robotik tiroid cerrahisi tüm tiroid bezinin ya

Devamını Oku
tiroid-ameliyatlarinin-olasi-riskleri-ve-sonrasinda-iyilesme-donemi
Tiroid Ameliyatlarının Olası Riskleri ve Sonrasında İyileşme Dönemi

Deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında tiroid ameliyatları aslında oldukça güven

Devamını Oku
hipotiroidi-nedir-tani-ve-tedavisi-nasildir
Hipotiroidi Nedir?

Kısaca tiroid bezinin iyi çalışabilmesi için gerekli miktarda hormon üretememesi olar

Devamını Oku
tiroid-nodulu-tedavisi
Tiroid Nodülü Tedavisi

Tiroid nodülü tedavisi, kişide meydana gelen nodülün özelliklerine bağlı olarak farkl

Devamını Oku
tiroid-bezi-hastaliklari
Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezi hastalıkları, tiroid bezinin işlev bozukluklarından kaynaklı oluşan hasta

Devamını Oku
paratiroid-ameliyati
Paratiroid Ameliyatı

Paratiroid bezleri, vücuttaki kalsiyum seviyelerini düzenleyen küçük bezlerdir. Hiper

Devamını Oku

Tiroid bezinde bulunan hücrelerin çeşitli nedenlerle kansere dönüşmesi ile tiroid dokusunda gelişen bir hastalıktır. Genellikle boyunda bir kitle ya da tiroit bezinin içinde nodül olarak görülür. Nodül soğuk ve sıcak nodül olarak ikiye ayrılır. Hormon üretenler sintigrafide sıcak, üretmeyenler ise soğuk nodül olarak görülür.

Ciddiye alınması gereken tipi soğuk nodüldür. Tiroid kanseri tüm kanserlerin %1’ini oluşturmaktadır. Ülkemiz endemik tiroid ülkesi olduğu için ve tiroid dokusunda da sıklıkla nodül geliştiği için, tiroid kanserleri sıklıkla tiroid nodülleriyle beraber görülür. Bu nedenle tiroid nodüllerinin doğru değerlendirilmeleri kanser tanısından dolayı önemlidir. Nodüllerin iyi değerlendirilebilmesi için tiroid ultrasonografisi yapılmalıdır.

Tiroid kanseri her yaşta görülebilir. 40 yaş altında olan kişilerde ve kadınlarda daha fazla ortaya çıkar. Çocukluk ya da ergenlikte radyasyona maruz kalındığında, iyot maddeleri vücuda normalden az ya da fazla girmesi, genetik nedenler, tiroid dokularının iltihapları tiroid kanserine yol açabilir. Tiroid kanserinin üç ana  tipi bulunur. En sık görülen tipi Papiller tiroid kanseridir. En sık bu tipi görülmesine rağmen, papiller tiroid kanseri agresif değildir.  Tiroid kanserlerinden korunabilmek için sigara ve alkol gibi kanser yapıcı olan maddeler uzak durulmalıdır. Sürekli olarak sağlıklı olan gıdalar tercih edilmelidir Tiroid kanserinde iyi ve yeterli bir cerrahi yapılıp gerektiğinde de radyoaktif (atom) tedavisi eklendiği zaman, tedavinin başarısı oldukça yüksek olmaktadır.

Tiroid Kanserinin Tanısı Nasıl Konulur?

 Tiroid kanseri cerrahisi, boyunda tek ve sert bir nodül tespit edildiği zaman, baskın ve ilerlemiş olan nodül fark edildiğinde, ultrasonografik inceleme de bazı bulguların varlığı ve boyun lenf bezlerinde büyüme durumunda gerekebilir.  Tiroid kanseri şüphesinde boyun ultrasonu ve biyopsi en fazla kullanılan tanı araçlarındandır.

Tiroid Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Tiroid kanseri cerrahisi kanser tanısı konulduktan sonra, boyun da lenf bezelerinin durumu cerrahi tedavi açısından özel değerlendirme gerekmektedir. Tiroid kanserinin tedavisinde vazgeçilmez olan tek şey cerrahi yaklaşımlardır. Boyutları 1 cm’den daha az, seçilmiş hastalarda tiroidin kanser olan  yarısının çıkarılması yeterli olabilmek ile birlikte, tiroidin her iki bölümünün çıkarılması gerekebilir. Tümörün boyutu, hastalara ait olan risk faktörleri ve ameliyatın öncesindeki tetkiklere göre tiroid dışında, boynun merkezi ya da yan bölgelerinde bulunan lenf bezlerinin çıkarılması da gerekli olabilir.

Tiroid Kanseri Cerrahisinde Komplikasyonlar Nelerdir?

Tiroid kanseri cerrahisi  uygulanmış olan işlemin boyutuna göre, kanama, ses sinirleri hasarı, paratiroid zedelenmesine bağlı kalsiyumun bozulması ve ellerde uyuşma gibi komplikasyonlar gelişebilir. Görülebilen bu komplikasyonların oranları, cerrahların deneyimlerine ve uygulamanın yapıldığı ameliyathane ekipmanları kullanılarak en aza indirilebilir. Papiller ve folliküler tip olan kanserlerin cerrahi tedavilerini takiben, hastalara hücresel düzeylerde olan kalıntıları yok edebilmesi için atom tedavisi olarak da bilinen radyoaktif iyod tedavileri de uygulanabilir. Bu tedaviler uygulandıktan sonra hastaların büyük çoğunluğu uzun yıllar hastalıksız olarak yaşamlarına devam edebilir.

Tiroid kanseri, kanserin büyüklüğü ve tuttuğu bölgeye göre değişkenlik gösterir. Hiç bir şikayet olmayacağı gibi, ses tellerini çalıştıran sinirin tutulması durumunda ses kısıklığı meydana gelir.

Tiroid Biyopsileri Hangi Koşullarda Nasıl Yapılır? Kanserin Yayılma İhtimali Var mıdır?

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi lokal anestezi altında ultrason eşliğinde yapılan ağrısız bir işlemdir. Alınan doku parçası patolojiye gönderilir ve sonucuna göre ameliyata karar verilir.

Tiroid Kanserlerinde Cerrahi Tedavi Nasıl Yapılır?

Tiroid kanserlerinin tedavisicerrahidir. Kanserin tipi, evresi, ve yaygınlığı ameliyat tipini belirler. İlk yakalandığında total tiroidektomi yeterli iken lenf bezlerine yayılım olduğunda lenf bezlerini de almak gerekir.

Evresine bağlı olmakla beraber, ameliyat olan çoğu hasta hayatını sorunsuz olarak sürdürebilmektedir.

Sinir Monitörizasyonun Önemi Nedir?

Özel elektrodlu enübasyon tüpü, ses telleri, ses tellerini çalıştıran sinir, eldeki prob ve monitör ile bir devre oluşturulup, ses tellerini çalıştıran kasların oluşturduğu EMG’nin monitörizasyonda hem sesli, hem görsel saptanması prensibine dayanan bir yöntemdir. Sinirin bütünlüğünün anatomik ve fizyolojik olarak tam olduğunu göstermeye yarar.

Tiroid Kanserlerinde Atom Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Tiroid kanseri bir santimden büyük olduğunda ya da lenf bezlerini ve etraf dkuyu tuttuğunda atom tedavisi gerekebilir.

Tiroid Ameliyatının Komplikasyonlarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Tiroid ameliyatlarından sonra en sık görülen komplikasyon hipokalsemi yani kalsiyum azlığıdır. İyi cerrah hızlı değil, güvenli ameliyat yapandır. Her ameliyattan sonra komplikasyon görülebilir. İyi bir teknik ve tecrübe ile komplikasyonlar minimalize edilir.

Tiroid Kanseri Ameliyatı Sonrası Takip Nasıldır?

Senede bir boyun ultrasonu ve kan tahlili ile takip edilir.

Tiroid Ameliyatları Gereksiz mi Yapılıyor?

Tiroid ameliyatlarının çoğu tiroiddeki nodüllere yönelik yapılır.Tiroid nödüllerinin kanserleşme ihtimaline yönelik operasyon yapıldığından, patoloji sonuçalrı temiz gelir. Fakat bu gereksiz yapılıyor demek değildir.