Guatr Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Vücutta yer alan tiroit bezinin büyümesine guatr denilir. Guatrın farklı şekilleri de bulunur. Nodülsüz ve nodüler guatr çeşitleridir. Nodülsüz guatr da her iki taraftaki tiroit bezi büyümüş ve tiroidin yüzü düz ve yumuşaktır. Nodüler guatr da tiroit bezi büyür fakat içinde nodüller vardır. Yüzü ise boğumlu ve tümsekten meydana gelir. Tiroit bezinin vücutta olması gerekenden fazla çalışması, gerekli vücut gereksiniminden fazla tiroit üretmesi hipertirioidi olarak adlandırılır. Hipertiroidi ise bireylerde sık rastlanan bir durumdur.

Bu süreçte organların işlevleri de hızlanır. Bunun sonucunda bireyde bazı değişimler görülebilir: çarpıntı, sinirlilik, aşırı heyecan, adet düzensizliği, kilo kaybı, ishal, saç dökülmesi, duygusallık, ellerde titreme, kuvvet azalması bunlardan bazılarıdır. Menopoz döneminde oluşan kemik ermesi, hipertiroidi oluşması durumunda daha artabilir. Tiroit bezinin az çalışması ise hipotiroidi olarak adlandırılır. Bunun belirtileri halsizlik, yorgunluk, kabızlık, çabuk üşüme ve konsantrasyon bozukluğudur.

1.Nodülsüz Guatr

Nodülsüz guatr vücut içinde yeterli miktarda tiroit hormonunu üretmemesi sonucu oluşuyor. Vücutta oluşan tiroit hormonları düşünce, tiroit bezi hücreleri beyin tarafından daha fazla hormon salgılamak üzere uyarılıyor. Uyarılan tiroit hücreleri daha fazla hormon salgılamak amacıyla çoğalır ve büyür.

2.Nodüler Guatr

Beyinden gelen uyarılar bazen tiroit içindeki bir bazı hücreler tarafından daha çok algılanır ve bunun sonucunda diğer hücrelere göre daha fazla çoğalır. Çoğalan bu hücreler ise nodül adı verilen tiroit içindeki yumruları oluşturur. Vücutta tiroit nodüllerine çok sayıda rastlanır. Bu nodüllerin %4 ile %20 arasındaki kanser riski taşır. Nodüllerin zamanla büyümesi ise kanser olabilme kuşkusunu artırır fakat çok nodül olan bir guatr da kanser riski diğerlerine göre daha düşüktür. Guatr tedavisinde farklı yöntemler vardır.

3. Guatr Tedavisi

Guatr tedavisi farklı yollardan ve nodüllere göre yapılmaktadır. Eğer baskın ve ilerlemiş bir nodül fark edildiğinde tedavi aşamasına geçilir. Guatr tedavisinde öncelikle kanser olup olmadığını anlamak için biyopsi ve boyun ultrasonu en çok tercih edilen tanı araçlarıdır. Guatr tedavisi ilk olarak ilaç tedavisi şeklinde başlar. Burada ilaçlar ile guatr boyutunun küçültülmesi ve zamanla yok olması amaçlanır. Eğer ilaçlar ile çözülemeyecek ise tiroit alımı cerrahi operasyonlar ile yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tiroid-cerrahisinde-robotik-uygulamalar
Tiroid Cerrahisinde Robotik Uygulamalar

Robotik tiroidektomi olarak da bilinen robotik tiroid cerrahisi tüm tiroid bezinin ya…

Devamını Oku
tiroid-kanseri-tedavisi
Tiroid Kanseri Tedavisi

Tiroid kanseri, “tiroid” denilen boynun ön kısmında yer alan iç salgı bezinde meydana…

Devamını Oku
tiroid-kanseri-teshisi
Tiroid Kanseri Teşhisi

Kendi Kendine Muayene Tiroid kanseri tedavisinde de diğer kanserlerde olduğu gibi …

Devamını Oku