Tiroid Kanseri Tedavisi

Tiroid kanseri tedavisinin en önemli basamağını cerrahi yaklaşım oluşturur. Cerrahi tedavisi öncesi hastanın detaylı muayene ve tetkik edilmesi gerekir. Uygulanacak cerrahi tedavi şeklinin belirlenmesinde tümörün boyutu, hastalara ait olan risk faktörleri ve boyundaki lenf bezelerinin durumu çok önemlidir. Boyutları 1 cm’den daha az, seçilmiş hastalarda tiroidin kanser olan  yarısının çıkarılması yeterli olabilmekle birlikte, tiroidin her iki bölümünün çıkarılması gerekebilir. Ayrıca bazı hastalarda  boynun merkezi ya da yan bölgelerinde bulunan lenf bezlerinin çıkarılması da gerekli olabilir.

Papiller Tiroid Kanseri Tedavisi

Papiller tiroid kanseri tedavisinde tümörün boyutuna ve hastanın risk faktörlerine bağlı olarak tiroid bezinin kanser olan  yarısının çıkarılması (hemitiroidektomi) ya da tamamının çıkarılması (total tiroidektomi) operasyonları uygulanabilir. Operasyon sonrası patolojik inceleme soucunda eğer kanser lenf bezlerine ya da tiroidi çevreleyen kapsüle yayılmışsa veya tümör çapı 10’mm den büyükse ameliyattan 6 hafta sonra radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Ancak 10 mm’den küçük bir “mikrokanser” varsa bu tedavi gerekmez.

Radyoaktif iyot tedavisi sayesinde hastalığın tekrar etmesi önlenmektedir. Ameliyat sonrası lenf bezlerinde tutulum saptanmışsa genellikle ikinci bir ameliyat  ile lenf bezleri çıkarılmaktadır. Ameliyat öncesi lenf bezlerinde tutulum saptanan hastalarda tiroid bezi ile birlikte lenf nodları da çıkarılmaktadır. Ayrıca ameliyatta tiroid bezinin tamamı alınan hastalarda tiroid hormon tedavisi de uygulanır. Hastalık iyi seyirlidir.

 

 

Folliküler Tiroid Kanseri Tedavisi

Foliküler tiroid kanseri tedavisinde papiller tiroid kanserinden farklı olarak tümör boyutundan bağımsız olarak tiroid bezinin tamamı (total tiroidektomi) çıkarılır. Ayrıca ameliyat sonrasında kanserin boyutundan bağımsız olarak bütün hastalarda radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Hastalık genellikle iyi seyirlidir.

Medüller Tiroid Kanseri Tedavisi

Medüller tiroid kanseri tedavisinde folliküler tiroid kanserinden farklı olarak tiroid bezinin tamamı (total tiroidektomi) ve kanserin olduğu taraftaki boyun lenf bezleri çıkarılır. Ayrıca papiller ve folliküler tiroid kanserinden farklı olarak bu kanser türünde radyoaktif iyot kanserli hücreler tarafından tutulmadığı için radyoaktif iyot tedavisi kullanılmaz. Bu kanser hücrelerinin farklı bir özelliği kalsitonin üretmektir. Bu sebeple operasyon sonrası hasta takibinde kalsitonin kullanılabilir. Hastaların yarısından çoğunda hastalık iyi seyirlidir.

Anaplastik Tiroid Kanseri Tedavisi

Anaplastik tiroid kanserinde maalesef cerrahi yöntemler uygulanamamaktadır. Hastanın şikayetlerini azaltmak amacıyla radyoterapi tedavisi uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

guatr-tanisi-ve-tedavi-yontemleri
Guatr Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Vücutta yer alan tiroit bezinin büyümesine guatr denilir.…

Devamını Oku
tiroid-kanseri
Tiroid Kanseri

Tiroid bezini etkileyen nadir bir kanser türüdür. Tüm kanserlerin %1’ini oluşturmakta…

Devamını Oku
tiroid-kanseri-belirtileri
Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid kanseri genellikle erken dönemde bulgu vermez. Zaman ilerledikçe tiroid bezind…

Devamını Oku