Tiroid Ameliyatlarının Olası Riskleri ve Sonrasında İyileşme Dönemi

Deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında tiroid ameliyatları aslında oldukça güvenli ameliyatlardır. Bu tip ameliyatlarda komplikasyonlar nadir görülmektedir.

Tiroid ameliyatlarının olası en bilinen risklerinden biri, ameliyatın hemen sonrasındaki saatlerde oluşan ve akut solunum sıkıntısına da yol açan kanamadır. Dar bir bölgede çalışma gerektiren bu ameliyatlarda özel yöntemler kullanılarak bu risk en aza indirilebilmektedir.

Diğer bir risk ise tiroid bezinin yakınında bulunan ses tellerini hereket ettiren sinirin, dokularda gelişen şişlik nedeniyle zarar görmesinden dolayı geçici ya da kalıcı ses kısıklığıdır. Deneyimli ellerde yapılan ameliyatlarda bu risk %1'in de altındadır. Ancak tiroid kanseri, dev guatr gibi ameliyatlarda bu risk biraz daha artmaktadır.

Ayrıca ameliyat sonrasında, paratiroid bezlerinin beslenmesindeki bozukluğa bağlı kalsiyum düşüklüğü de denen hipocalsymi gelişmesi de olası bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle durumlarda ise kandaki kalsiyumun düşmesi ile hastanın el ve ayak parmak uçlarında, dudak kenarlarında uyuşma, karıncalanma ya da kasılma görülebilmektedir. Genellikle geçici olan bu durum da kalsiyum tedavisi ile 1-2 hafta içerisinde geçmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tiroid-cerrahisinde-robotik-uygulamalar
Tiroid Cerrahisinde Robotik Uygulamalar

Robotik tiroidektomi olarak da bilinen robotik tiroid cerrahisi tüm tiroid bezinin ya…

Devamını Oku
tiroid-biyopsi
Tiroid Biyopsi

Tiroid bezinde ultrasonda saptanan şüpheli nodüllere ince iğne biyopsisi yapılır. İnc…

Devamını Oku
paratiroid-ameliyati
Paratiroid Ameliyatı

Paratiroid bezleri, vücuttaki kalsiyum seviyelerini düzenleyen küçük bezlerdir. Hiper…

Devamını Oku