Paratiroid Ameliyatı

Paratiroid bezleri, vücuttaki kalsiyum seviyelerini düzenleyen küçük bezlerdir. Hiperparatiroidizm, bu bezlerin aşırı aktif hale gelmesi ve kalsiyum seviyelerinin yükselmesi durumudur. Paratiroid ameliyatı da bu durumun tedavisinde kullanılır. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir ve cerrah, boyun üzerinden küçük bir kesi yaparak bu sorunlu bezlere ulaşır. Aşırı aktif olan bu bezlerin tamamı veya bir kısmı çıkarılır.

Paratiroid ameliyatı sonrası, hızlı bir şekilde iyileşme sürecine girilir. Hasta birkaç gün içerisinde günlük rutinine dönebilir. Ameliyat genellikle güvenli şekilde ilerlese de cerrahın bu konudaki deneyimine bağlı olarak riskler ortaya çıkabilir. Paratiroid ameliyatı için uzman doktorun tecrübeli olması, ameliyatın başarılı olmasını etkileyecektir.

Paratiroid Ameliyatı Nedir?

Paratiroid ameliyatı hiperparatiroidizm adı verilen bir durumun tedavisinde kullanılır. Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin aşırı aktif hale gelmesi sonucu vücutta kalsiyum seviyelerinin yükselmesine neden olur. Bununla beraber böbrek taşları, kemik zayıflığı, yorgunluk, kas güçsüzlüğü gibi sorunlar ortaya çıkar. Paratiroid ameliyatıyla aşırı aktif olan paratiroid bezlerinin tamamı veya bir kısmı çıkarılır.

Paratiroid Bezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Paratiroid bezi ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat boyun bölgesine küçük bir kesi yapılmasıyla başlanır. Bu kesinin boyutu ve yeri, hastanın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Paratiroid bezlerinin yeri biliniyorsa direkt ulaşılır, ancak bezlerin konumu bilinmiyorsa kesi yapıldıktan sonra arama sürecine girilir. Paratiroid bezler vücutta 4 adet olarak bulunur. Hastalıklı bezler, sağlıklı bezlerden ayrılmalıdır. Aşırı aktif olan bezler ameliyatla birlikte çıkartılır.

Paratiroid ameliyatında cerrahın deneyimli olması ameliyatın başarısı için önemlidir. Paratiroid bezi, ses tellerine uzanan sinirlere, beynimize giden ana damarlara ve yemek borumuza yakın yerlerde bulunur. Bu noktada detaylı ve incelikli bir işlem gerçekleştirilmesi gerekir.

paratiroid-bezi-ameliyati-nasil-yapilir

paratiroid-ameliyati-nedir

Paratiroid Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Paratiroid ameliyatı süresi genellikle 1-2 saat arasında değişir. Hastanın durumuna, paratiroid bezlerinin sayısı ve konumu, ameliyatın tekniği ve cerrahın bu konudaki deneyimi, paratiroid ameliyatının süresini etkileyen unsurlardır. Hastanın oluşabilecek komplikasyonlarının riski bulunuyorsa, ameliyat süresi yine etkilenebilir.

Paratiroid Ameliyatı Sonrası

Paratiroid ameliyatı sonrası dönemde genellikle hızlı ve sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşanır. İlk başlarda hafif ağrı ve rahatsızlık hissi normaldir. Birkaç gün içerisinde hastada kalsiyum düşüklüğü ve el, ayak, dudaklarda uyuşma şikayetleri görülebilir. Bu şikayetler birkaç gün içerisinde azalır. Doktorun önerileri dahilinde kalsiyum ve d vitamini takviyesi alınabilir.

Paratiroid ameliyatı sonrasında beslenmeyle ilgili herhangi bir diyet uygulanması gerekmez. Sadece sağlığınıza dikkat etmeniz ve kilo almaktan kaçınmanız gerekir.

Paratiroid Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Paratiroid ameliyatı sonrasında hastaların tamamen iyileşmesi yaklaşık bir ayı bulabilmektedir. Hastalar ameliyattan 1 hafta sonra günlük hayatlarına geri dönebilirler. Doktorunuza danışarak ameliyat sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi alabilirsiniz. Her hastanın iyileşme süreci farklı olabilir. İşlem sonrasında mutlaka düzenli doktor kontrolüne gidilmelidir, genel sağlık durumu ve kalsiyum seviyeleri değerlendirilir.

Paratiroid Ameliyatı Riskleri

Paratiroid ameliyatı riskleri, uzman doktor ve kaliteli ekipmanlar yapıldığı zaman düşük şekilde görülmektedir. Hastalarda ameliyattan sonra kalsiyum değerlerinde düşüklük görülebilir. Bu normal bir durumdur ve kısa zaman içerisinde normale dönmektedir. Bunun dışında el, ayak ve dudaklarda şişme, uyuşma gibi durumlar meydana gelebilir. Bu sorun da birkaç gün içerisinde geçecek ve hastalar normal yaşamlarına dönecektir.

Paratiroid Ameliyatı Fiyatları

Paratiroid ameliyatı fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Ameliyatı yapacak cerrahın bu alandaki deneyimi ve uzmanlığı fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Ameliyat öncesi yapılacak tetkikler, kan testleri, görüntüleme yöntemleri paratiroid ameliyatı fiyatları üzerinde etkilidir. Ameliyatın karmaşıklığı, özellikle daha zorlu vakalar için fiyatın daha da artmasına yol açabilir. Paratiroid ameliyatı sonrası kullanılması gereken ilaçlar ve düzenli kontroller fiyat üzerinde etkili olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

izsiz-tiroid-ameliyati
İzsiz Tiroid Ameliyatı

İzsiz tiroid ameliyatı, geleneksel tiroid ameliyatlarının yerini alan yeni teknolojiy…

Devamını Oku
tiroid-kanseri-belirtileri
Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid kanseri genellikle erken dönemde bulgu vermez. Zaman ilerledikçe tiroid bezind…

Devamını Oku
guatr
Guatr

Guatr, boynun ön kısmında bulunan tiroit bezlerinin şişmesi ve anormal düzeyde büyüme…

Devamını Oku