İzsiz Tiroid Ameliyatı

İzsiz tiroid ameliyatı, geleneksel tiroid ameliyatlarının yerini alan yeni teknolojiye ayak uydurmuş bir tedavi türü olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden ardında büyük kesi izleri bırakan tiroid ameliyatları, günümüzde hiçbir iz görüntüsü bırakmadan farklı yöntemlerle tedavi ediliyor. Bu şekilde birçok kişinin yaşam kalitesi artıyor ve başarılı sonuçlar alınıyor. İzsiz kapalı tiroid ameliyatı, estetik görüntüsünün bozulmasını istemeyen kişiler için sıklıkla tercih ediliyor. Ülkemizde de giderek kullanılmaya çalışılan, gelişmeye devam eden bir cerrahi yöntem olarak biliniyor.

İzsiz tiroid ameliyatında modern cerrahi teknikler ve endoskopik yaklaşımlar kullanılıyor. Ameliyatın izleri minimal şekilde sürdürülüyor. Hastalar bu sayede hem hızla iyileşiyor hem de günlük yaşamlarına kolayca dönebiliyor.

İzsiz Kapalı Tiroid Ameliyatı Nedir?

İzsiz kapalı tiroid ameliyatı, tiroid bezindeki hastalığın tedavi edilmesi için yapılan bir cerrahi yöntemdir. Görünürde hiçbir estetik kaygı bozulması yaşanmaz. Ağız içerisinde alt dudağın iç kısmından yapılan bir kesiyle ameliyata devam edilir. Bu kesi de kısa süre içerisinde iyileşecektir. Bu kesi içerisinden kamera ve özel aletler yardımıyla endoskopik olarak işlem gerçekleştirilir.

İzsiz kapalı tiroid ameliyatı, endoskop adı verilen bir cihaz kullanılarak yapılmaktadır. Endoskop, kamera ve ışık ile kurulu ince bir düzenektir. Bu düzenek yapılacak küçük kesilerle boyun bölgesine yerleştirilir. Cerrahi müdahale böylelikle endoskopik yöntemlerle yapılır. Tiroid bezinin istenmeyen kısmı çıkartılır ve tedavi edilir.

Kimler İzsiz Tiroid Ameliyatı Olabilir?

İzsiz tiroid ameliyatı olabilmek için bazı unsurları barındırmak gereklidir. Cerrahi müdahale yöntemi hastanın tiroid bezindeki hastalığa, tiroid bezinin büyüklüğüne, yerine bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle doktorun hastanın bu yöntem için uygun olup olmadığına göre bir değerlendirme yapması gerekir.

  • Öncelikle tiroid bezi 10 santimden küçük olmalıdır.
  • Tiroid bezinin hacmi de 45 mililitreden küçük olmalıdır.
  • Tiroid kisti veya nodüler guatr hastalıkları bulunmamalıdır.
  • Tiroid nodüllerinin en büyüğü 4 santimden küçük olmalıdır.

Sonuç olarak izsiz kapalı tiroid ameliyatı, daha minimal düzeydeki tiroid sorunlarına yönelik bir ameliyat tekniğidir. Her hasta için uygun olmayabilir.

izsiz-kapali-tiroid-ameliyati-nedir

kimler-tiroidektomi-olabilir

İzsiz Tiroid Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

İzsiz tiroid ameliyatı avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • İzsiz tiroid ameliyatının en büyük avantajı, herhangi bir görsel rahatsızlık yaratmamasıdır. Ağız içerisinden yapılan küçük kesiler hem görünmemekte hem de hızlı bir şekilde iyileşmektedir.
  • İzsiz tiroid ameliyatı sonrasında hastalardaki ağrı veya rahatsızlık hissi böylelikle en aza indirilmektedir.
  • Hastalar daha hızlı iyileşme sürecine girmektedirler.
  • İzsiz tiroid ameliyatındaki komplikasyon riski geleneksel cerrahiye göre daha az şekilde görülebilir. Kanama, enfeksiyon gibi riskler daha azdır.
  • Ameliyat sonrası daha hızlı toparlanma ve herhangi bir iz görmemek hasta açısından psikolojik olarak rahatlatıcı bir süreç yaşanmasına olanak sağlayacaktır.

Kimler Tiroidektomi Olabilir?

Tiroidektomi, tiroid bezinin tamamen veya bir parçasının çıkarılması işlemidir. Tiroid kanseri teşhisi konulan hastalar genellikle tiroidektomi için uygun adaylardır. Bu işlem ile kanserli doku tamamen çıkarılmış olur. Tiroid nodüllerine sahip kişiler için eğer nodül hızlı büyüyorsa, boyundaki dokulara baskı yapıyor ve solunum, yutma gibi sorunlara neden oluyorsa tiroidektomi önerilebilir.

Hipertiroidi, tiroid bezinin aşırı çalıştığı ve fazla miktarda hormon ürettiği bir durumdur. Bu hastalığın tedavisinde de tiroid bezinin bir kısmının veya tamamının çıkarılması gerekebilir. Tiroidektomi işlemi hipertiroidi olan kişiler için uygulanabilir.

Guatr, tiroid bezinin aşırı büyüdüğü ve belirgin boyutlara ulaştığı bir durumdur. Solunum, yutma, konuşma gibi problemlere neden olan bu sorunun tedavisi de tiroidektomi olabilir.

Graves hastalığı, otoimmün bir tiroid hastalığıdır ve aşırı aktif olarak çalışmasına neden olur. Tedavisi yapılamayan veya kontrol altına alınamayan bu hastalıkta tiroidektomi bir seçenek olabilir.

İzsiz Kapalı Tiroid Ameliyatı Fiyatları

İzsiz kapalı tiroid ameliyatı fiyatları, birçok faktörden etkilenir. Özellikle yeni teknolojiyle gelişmeye başlayan bu izsiz kapalı yöntem, geleneksel tiroid ameliyatlarına göre fiyat farklılığına sahip olmak zorundadır. İzsiz tiroid ameliyatı fiyatları gelişmekte olan bir alandaki doktorun başarılarından, deneyiminden, tecrübesinden etkilenmektedir. Buna bağlı olarak doktora ve ameliyatın yapılacağı yere göre izsiz kapalı tiroid ameliyatı fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bizlerle iletişime geçerek bu işlem hakkında bilgi alabilir ve fiyat hakkındaki sorularınızı sorabilirsiniz.

İzsiz Tiroid Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İzsiz tiroidektominin açık cerrahiden farkı nedir?

Ağız içerisinden yapıldığı için en önemli avantajı kozmetik olarak herhangi kötü bir sonuç yaratmamasıdır. Ağız içerisinde alt dudaktan kesi yapılmakta ve ağız içindeki dokudan kaynaklı iz kalmamaktadır.

İzsiz tiroidektomi ameliyatı riskleri nelerdir?

Tiroid ameliyatlarının en büyük riski ses tellerinin hasar görmesi nedeniyle ses kısıklığı yaşanmasıdır. Bunun önüne geçebilmek için ameliyat sırasında bir monitörden ses tellerine giden sinirleri izlemek ve kontrol altında tutmak gerekmektedir. Kalsiyum düşüklüğü bir diğer risktir ve cerrahın bu alanda deneyimi, bu riski azaltmaktadır.

İzsiz tiroid cerrahisi sonrası hastanın yatış süresi ne kadardır?

İzsiz tiroid ameliyatı sonrasında hasta sonraki gün taburcu edilir ve bir hafta olmadan günlük yaşamına dönebilir. 

İzsiz tiroid ameliyatı kimlere uygulanamaz?

Diş teli olan, ağzının içinde apse bulunan, çok büyük guatr, tekrarlayan guatr, başka hastalığın bulunması gibi durumlarda uygulanamamaktadır.

İzsiz tiroid ameliyatı sonrasındaki süreç nasıldır?

Ameliyat sonrası hasta ilk hafta doktorun verdiği ilaçla gargara yapmalıdır. Ameliyattan sonraki 7. günde diş fırçalanmasına izin verilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tiroid-ameliyatlarinin-olasi-riskleri-ve-sonrasinda-iyilesme-donemi
Tiroid Ameliyatlarının Olası Riskleri ve Sonrasında İyileşme Dönemi

Deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında tiroid ameliyatları aslında oldukça güven…

Devamını Oku
tiroid-bezi-hastaliklari
Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezi hastalıkları, tiroid bezinin işlev bozukluklarından kaynaklı oluşan hasta…

Devamını Oku
tiroid-nodulu-tedavisi
Tiroid Nodülü Tedavisi

Tiroid nodülü tedavisi, kişide meydana gelen nodülün özelliklerine bağlı olarak farkl…

Devamını Oku