Meme Kanseri

Meme Koruyucu Cerrahi, Deri Koruyucu Mastektomi

Meme kanseri cerrahisi içerisinde, 1. ve 2. evre meme kanserinde yapılmakta olan standart cerrahi işlemlere meme koruyucu cerrahi denmektedir. Meme kanseri olan bölgenin çevresinde bulunmakta olan sağlam dokular ile birlikte çıkarılması işlemidir Bu cerrahi işlem sırasında memenin tamamını alınmaz. Ameliyata başlamadan önce meme başının etrafından özel bir boya, yada daha önce verilen özel bir radyoaktif madde aracılığı ile koltuk altındaki ilk  bez bulunur. İlk lenf bezi bulunduktan sonra , lenf bezi patoloji doktoru tarafından incelenir.

Lenf bezi temizse koltuk altı korunur, ancak lenf bezine yayılmışsa tüm koltuk altı temizlenir. Daha sonra kanserli kitle ile çıkarılan meme dokusu patoloji doktoru tarafından incelenir. Patoloji doktoru cerrahi sınırı temiz, yani kanserli meme dokusunun tamamının çıkarılmış olduğunu belirtirse memedeki işlem sonlandırılır.

Meme kanseri cerrahisi içerisindeki bir diğer yöntem, deri koruyucu mastektomidir.  Meme ucu(başı) etrafına yapılmakta olan dairesel kesi  yöntemi ile memenin tüm dokusu, meme ucuyla beraber bir arada çıkarılır. Bu sayede tüm meme dokusu da çıkartılmış olur. Bu tip hastalara aynı ameliyat içerisinde yeni meme de yapılabilmektedir. Bu işlem için,  hastanın kendi dokusu ya da silikon kullanılmaktadır.

 Meme Başı Koruyucu Cerrahisi, Basit Mastektomi 

Yeni bir yöntem olan meme ucu koruyucu mastektomide, areolanın kenarlarından yarım daire şeklinde kesi yapmak sureti ile tüm meme dokusu çıkartılmaktadır. Meme altı çizgisi üzerinden katlantı parçaları veya meme küçültme benzeri kesiler kullanılmaktadır. Basit  mastektomide ise, 15 cm ile 20 cm arasındaki eliptik yatay bir kesi ile beraber tüm meme dokusu ve onun üzerindeki cilt dokusu çıkarılmaktadır.

Modifiye Radikal Mastektomi

Meme kanseri cerrahisi içerisinde modifiye radikal mastektomide, 15-20 cm olan eliptik yatay kesi ile bütün meme dokusu, üzerini kaplamakta olan cilt, level1 ve level 2 lenf nodları, yani aksiller lenf nodu disseksiyonu yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanserinde-goruntuleme-yontemleri
Meme Kanserinde Görüntüleme Yöntemleri

Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanserdir. Her sekiz kadından birinde görülmek…

Devamını Oku
tel-ile-isaretleyerek-telli-biyopsi
Tel ile İşaretleyerek(Telli) Biyopsi

Çekilen bir meme ultrasonografisinde, mamografide ya da manyetik rezonansta bir lezyo…

Devamını Oku
hasta-icin-meme-biyopsisi
Hasta İçin Meme Biyopsisi

Günümüzde kişinin durumu göz önüne alındığında çeşitli biyopsi türleri yapılmaktadır.…

Devamını Oku