Meme Kanseri Evreleri

Meme kanseri, genellikle ileri evrelerde tespit edilebilen ancak ne kadar erken tanısı konulursa tedavideki başarı şansı o kadar yüksek olan bir hastalıktır. Meme kanserinde erken tanı, hayat kurtarmaktadır. Kanserin evrelendirmesi, tedaviyi belirleyen en önemli etmendir. Meme kanseri riski bulunan, ailesinde meme kanseri hikayesi olan kadınlar, düzenli olarak meme muayenesi yaptırmalıdır.

Meme kanseri tanısındaki evrelere bakıldığında, en çok Evre 2’de tanının konulduğu görülmektedir. Bunu Evre 1 ve Evre 3 takip etmektedir. Meme kanseri tanısı ülkemizde çok geç konulmaktadır. Bu da meme kanserinde erken tanının önemini bir kez daha vurgulamaktadır.

Meme Kanseri Evreleri Nedir?

Meme kanseri evreleri; kanserin boyutuna, lenf bezlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığına göre belirlenmektedir. Evre 0 diye adlandırılan meme kanserinde sadece memedeki kötü huylu kitle oluşmuştur, herhangi bir yere yayılmamıştır. Bu durum zaman ilerledikçe kötüleşmekte ve diğer evreler oluşmaktadır. Son durumda Evre 4’de kanser meme dışında diğer organlara yayılmış halde görülmektedir.

Meme kanserinin evrelendirilmesi, tedavinin doğru şekilde planlanması için tanı koyma aşamasında önemli hale gelmektedir. Meme kanseri ilk oluşum zamanlarında cerrahi ile alınarak tedavi edilebilirken; yayılma derecesi arttıkça kemoterapi, radyoterapi gibi ek tedavileri de gerektirebilir. Meme kanseri ne kadar erken teşhis edilirse, tedavideki şans bir o kadar artmaktadır. Ayrıca meme kanserinin evreleri, ileri durumlar için bir öngörü kazanmaya yardımcı olmaktadır. Kanserin bir daha tekrarlama veya yayılma riskleri evreleme döneminde belirlenebilmektedir.

Meme Kanseri Kaç Evreden Oluşur?

Meme kanseri 5 evreden oluşmaktadır. Bu evreler kanserin daha az yayılımından daha çok yayılımına doğru uzanan bir doğrultudadır. Meme kanseri Evre 0, Evre 1, Evre 2, Evre 3, Evre 4 olarak sınıflandırılmaktadır. Hastalığın evrelenmesinde 5 evre vardır ancak bu evreler de kendi içlerinde alt evreler barındırmaktadır.

Evre 0: Tümör oluşmaya başlama sürecindedir. Yağ dokusuna, lenf bezlerine ve diğer organlara yayılmamıştır. Görüntüleme yöntemleri ile tanı konulabilmektedir.

Evre 1: Tümör 1. evredeyken sadece meme içerisinde kalmış, başka yerlere yayılmamıştır. 2 santimden küçük boyuttadır. Bu evredeki tümör koltuk altındaki lenf bezlerinde genellikle tutulum göstermemektedir. Göstermişse de küçük çaplıdır.

Evre 2A: Tümörün boyutu 2 santim ila 5 santim arasındadır. 2 santim olup lenf bezlerine yayılmış olabilir veya 2 santimden büyük olup lenf bezlerine yayılmamıştır.

Evre 2B: Tümör 2-5 santim arasındadır ve lenf bezlerine yayılım göstermiş olabilir. Diğer organlara yayılmamıştır. Bu aşamada tümörün boyutu büyüyebilir. 5 santimin altında olup lenf bezlerine yayılmış olabilir veya 5 santimden büyük olup lenf bezlerine yayılmamıştır.

Evre 3A: Tümörün boyutu 5 santimden büyüktür. Lenf bezlerine yayılım oldukça fazladır.

Evre 3B: Tümörün yayılma çevresi genişlemiştir. Koltuk altı, lenf bezleri, göğüs duvarı gibi bölgelere yayılmıştır. Bu aşamadaki kişilerde memede portakal kabuğu görünümü mevcut olabilir.

Evre 3C: Kanserli dokunun alanı boyun bölgesine doğru köprücük kemiği civarına, koltuk altına ve lenf bezlerine ulaşmıştır. Memede birden çok kanserli hücre görülmektedir.

Evre 4: Meme kanserinin son evresi olan 4. evrede tümör karaciğer, akciğer, kemikler gibi birçok organlara yayılmıştır.

meme-kanseri-evreleri-nedir

meme-kanseri-evreleri-nasil-belirlenir

Meme Kanseri Kaçıncı Evre Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Meme kanseri evreleri, kişide yapılan tarama testlerine bağlı olarak üç şekilde incelenmektedir. İlk olarak fiziki muayene ve radyolojik görüntülemelerle elde edilen sonuçlar değerlendirilmektedir. Bu sonuçlardaki tümörün boyutu önemlidir. İkinci olarak lenf bezlerine yayılım olup olmadığına bakılmaktadır. Üçüncü olarak da vücudun herhangi bir bölgesinde metastaz varlığı değerlendirilmektedir. Bu üç unsur meme kanserinin kaçıncı evrede olduğunu belirlemede kullanılmaktadır.

Meme Kanseri Evreleri Nasıl Belirlenir?

Meme kanseri tanısı konulurken birçok test ve muayeneden geçilmektedir. Fiziki muayene, meme ultrasonu, mamografi, meme biyopsisi gibi tanı aşamaları bulunmaktadır. Başarılı bir tedavi için meme kanserinin evresinin belirlenmesi oldukça önemli bir aşamadır. Tedaviden önce yapılacak evrelendirme, hastanın hangi evrede olduğuna ve bu evrenin alt tipine göre kemoterapi veya hormonal tedavi görüp görmeyeceğini belirleyecektir. Erken evredeki bir meme kanseri teşhisi konulmuşsa cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Daha sonrasında ek tedavilere karar verilmektedir. İleri evre bir meme kanserinde kemoterapi gibi ek tedavilerle başlanıp, tümörün evresi küçültülmelidir. Meme koruyucu cerrahi uygulaması sonradan yapılmaktadır. Radyoterapi bu aşamada standart görülen bir tedavi şekli olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-sagligi
Meme Sağlığı

Meme kanseri, kadınların en çok yakalandığı kanser türlerinden birisidir. Çoğunlukla …

Devamını Oku
memede-kalsifikasyon-kireclenme
Memede Kalsifikasyon (Kireçlenme)

Memede kalsifikasyon yani meme kireçlenmesi mamografi sayesinde saptanabilir. Meme ki…

Devamını Oku
genclerde-meme-kanseri
Gençlerde Meme Kanseri

Gençlerde meme kanseri çok sık olarak görülmez. Tüm dünyada binlerce tanı almış meme …

Devamını Oku