Hasta İçin Meme Biyopsisi

Meme Biyopsisi Operasyonlarının Etkileri

Memede rastlanan kitlelerin tanısını koymak ve iyi huylu ya da kötü huylu olduğunu anlayabilmek için kişinin meme hücrelerinden ya da dokularından örnek alma işlemi ile gerçekleşen operasyonlara meme biyopsisi denir. Alınan örnekler laboratuvar içerisinde incelenerek gerekli kontroller yapılır.

Kontrol sonrası yapılması gereken tedavi yöntemlerine başlanır. Yapılacak biyopsi ise kişi hücrelerinde kanser belirtisi olup olmadığıdır. Yapılacak işlem hastane ortamında sürdürülür. Biyopsi tedavisi yaklaşık olarak 15 ya da 20 dakika sürebilir. Hasta yapılan meme biyopsisi sonrası rahatlıkla evine gidebilir. Biyopsi yapılırken kişiye lokal anestezi kullanılır. Kullanılan anestezi sonrası hasta uyanarak hiçbir acı belirtisi hissetmez. Günümüzde genel anestezi cerrahi biyopsi operasyonlarında tercih edilir. Bu yöntem ise uyku halinde olup, operasyon bitene kadar kişi aynı durum içerisinde kalır.

Teknoloji ve Meme Biyopsisi Operasyonları

Geçmiş zamanlar biyopsi tedavileri normal doku ve kanserli doku hücreleri birbirinden ayrılması için kullanılırdı. Günümüz teknolojileri sayesinde kişiye yapılacak meme biyopsisi ile normal doku ve kanserli doku hücrelerinin genetik yapılarını, tümörün büyüme hızını ve diğer organlar üzerinde ilerleme hızına kadar tüm kademeleri ortaya çıkarır. İlerleyen aşamalar sayesinde kişiye hangi tür biyopsi ya da ilaçların etki edeceği saptanır ve tedavilere başlanır.

Meme Biyopsisi Operasyon Çeşitleri

Günümüzde kişinin durumu göz önüne alındığında çeşitli biyopsi türleri yapılmaktadır. İnce iğne biyopsisi birkaç dakika sürer. Bu dakikalık tedavi kişi memesinden ince bir iğne yardımıyla sıvı ve hücre örnekleri alınır. İçi dolu olan lezyonda sıvı boşaltılmak ve örnek almak amacı ile tedavi devam ettirilir. Kalın iğne biyopsisinde, kalın iğne yardımı ile kişi memesinden doku ve örnek alınır. Alının bu hücre örnekleri ince iğnedeki alınan örneklerden büyüktür.

Doku daha fazla alındığı için tanı koyma şansı daha fazladır. Bu tedavi lokal anestezi altında işlem görür ve kişi ağrı ya da acı hissetmez. Birkaç dakika süren bir tedavidir. Biyopsi yapılan alanda kişinin morlukları oluşur fakat yara izi oluşmaz. Vakumlu biyopsi yöntemlerinde ise vakum cihazına bağlı olarak hasta üzerinden hücre örnekleri alınır. Meme üzerine küçük bir kesi açılarak tedavi devam eder.

Vakumlu biopsi de mamografi de saptanan mikrokalsifikasyonlar alınır. Bu mikrokalsifikasyonlar alındığı için hem tanı, hem tedavi olanağı sağlar. Açılan kesinin izi kalır fakat bu tedavi yönteminde dikişe gereksinim duyulmaz. Cerrahi biyopsilerde, kişi memesinde oluşan kitlenin alınarak tedavi giderilme işlemidir. Alınan kitle özenle laboratuvar içerisinde incelenir.Kanser olduğu saptanan kitle etrafı temiz bir şekilde meme dokusundan çıkarılır, aynı seansta koltuk altı da incelenip metastaz olup olmadığı anlaşılır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tel-ile-isaretleyerek-telli-biyopsi
Tel ile İşaretleyerek(Telli) Biyopsi

Çekilen bir meme ultrasonografisinde, mamografide ya da manyetik rezonansta bir lezyo…

Devamını Oku
meme-kanseri-belirtileri
Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri tedavisinde en önemli basamak erken tanıdır ve erken tanı için meme kans…

Devamını Oku
memede-kist
Memede Kist

Meme her biri lobüllerden oluşan 15-20 lobdan oluşur. Bu lobüllerin çeşitli hormonal …

Devamını Oku