Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntısı, eğer gebelik sonrasında süt verme durumu yoksa bu isimle tanımlanmaktadır. Genelde normal bir durum olarak kabul edilmektedir ve nadiren ciddi bir hastalıktan dolayı ortaya çıktığı gözlemlenmektedir.

Bunun nedeni ise memede bezler olmasından ve bu bezlerin gebe olmadan da sıvı salgılayabilmesinden kaynaklanmaktadır. Memelerin her ikisinden veya sadece bir tanesinden sıvı gelebilmektedir. Akıntı ise memenin sıkılması sonucunda oluşabilmektedir. Bazen sıkmaya gerek kalmadan kendiliğinden akmaktadır. Oluşan akıntının rengi bazen süt renginde bazen da daha farklı renklerde ortaya çıkabilmektedir. Sarı, yeşil, kanlı ya da kahverengi olarak akıntı gerçekleşebilmektedir. Ayrıca bazı kişilerde sıvı iken bazılarında yoğun şekilde gelebilmektedir.

Meme Başı Akıntısı Nedir?

Meme Başı Akıntısı Nedir? Hamilelik ya da emzirme döneminde olmayan kadınların meme başlarından farklı biçimlerde aralıklarla sıvı gelmesine bu isim verilmektedir. Farklı nedenlerden dolayı bu akıntı oluşum gösterebilmektedir. Bazı kadınları ciddi anlamda tedirgin eden bir durumdur. Bunun nedeni ise bu akıntı meme kanseri gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olmasından kaynaklanmaktadır. Duruma teşhis konulabilmesi için kişinin yaşı, genel sağlık durumu dikkate alınmaktadır. Aynı zamanda akıntının hangi dönemlerde ve nasıl oluştuğuna da bakılmaktadır. Bununla birlikte rengine de dikkat edilmektedir.

Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

Meme Başı Akıntısı Neden Olur? Birçok farklı nedenden dolayı bu bölgede akıntı oluşabilmektedir. Fakat akıntı durumu meme kanseri belirtileri arasında yer aldığından dolayı pek çok kişinin endişe duymasına neden olmaktadır. Meme kanseri dışında fizyolojik değişimlerden dolayı da kanama ortaya çıkabilmektedir. Süt kanallarının genişlemesi, fibrokistik problem olması, memede yaşanan travmatik olaylar nedeniyle de oluşum gösterebilmektedir. Ayrıca meme ucunun çatlamasından dolayı ve enfeksiyondan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı nedeninin öğrenilmesi için kişinin ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi gerekmektedir. Böylelikle direkt teşhis konulabilmektedir.

Eğer akıntı yalnızca bir memeden geliyor ise meme kanserinden dolayı ciddiye alınması gerekmektedir. Her iki memeden gelmesi ise sistematik bir sorunun var olduğu anlamına gelmektedir. Yalnızca memenin sıkılması ile ortaya çıkıyor ise normal olarak karşılanabilmektedir. Kendiliğinden geliyor ise en kısa sürede muayene edilmesi önerilmektedir. Kanlı bir sıvı geldiğinde ise bu durum meme kanseri ile ilişkilendirilebilmektedir.

Meme Başı Akıntısı Ne Renk Olur?

Meme Başı Akıntısı Ne Renk Olur? Akıntı kaynaklandığı nedene bağlı olarak renk değiştirebilmektedir. Her kadında meydana gelen akıntının rengi farklı olabilmektedir. Bazı kişilerde süt renginde bir akıntı gelebilirken bazılarında kanlı akıntı görülebilmektedir. Bununla birlikte sarı, yeşil, koyu yeşil, siyaha yakın, koyu kahverengi, su gibi berrak akıntılar meydana gelebilmektedir. Ayrıca bu akıntıların kıvamında da değişim görülebilmektedir. Bazılarında daha yoğun kıvamlı akıntılar olurken bazılarında ise daha sıvı akıntılar oluşabilmektedir.

Meme Başı Akıntısı Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

Meme Başı Akıntısı Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar? Yaşın ilerlemesi akıntıya sebep olabilmektedir. Genelde doğum yapmış olan kadınlarda bu akıntının oluşma ihtimali daha yoğundur. Her iki memede de akıntı var ise sistematik bir nedeni bulunmaktadır. Bu durum tüm vücudu ilgilendirebilmektedir. Yalnızca bir memeden geliyor ise meme hastalıklarının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Meme Başı Akıntısı Tedavisi

Meme başı akıntısı tedavisi, kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Çünkü her kadında farklı nedenlerden dolayı akıntı meydana gelebilmektedir. Akıntıların rengi, şekli gibi durumlara dikkat edilmekte ve buna göre bazı testler yapılmaktadır. Yapılan testler sonucundan nedeni belirlenmektedir. Belirlenen nedene bağlı olarak da nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri-teshisi
Meme Kanseri Teşhisi

Meme kanserinde erken teşhiş başarılı bir tedavinin ilk ve en önemli basamağıdır.…

Devamını Oku
memede-kist
Memede Kist

Meme her biri lobüllerden oluşan 15-20 lobdan oluşur. Bu lobüllerin çeşitli hormonal …

Devamını Oku
guncel-genel-cerrahi-calismalari-ii
Güncel Genel Cerrahi Çalışmaları II

Mastalji, meme başı akıntısı ve ele gelen meme kitleleri poliklinik şartlarında yaygı…

Devamını Oku