Meme Kanseri Teşhisi

Meme kanserinde erken teşhiş başarılı bir tedavinin ilk ve en önemli basamağıdır. Erken teşhis için her kadının 20 yaşından itibaren ayda 1 kez kendi kendine meme muayenesi yapması ve 40 yaşından sonra da yılda 1 kez mamografi çektirip doktora muayene olmalıdır.

Kendi Kendine Meme Muayenesi

Meme kanserinin bulgularının erken saptanabilmesi için her kadının 20 yaşından itibaren adet döneminden sonra birkaç gün içinde kendi kendine meme muayenesi yapması gereklidir. Menapoz sonrası ise her ayın belirli bir döneminde bu muayene yapılmaya devam edilmelidir.

 

 

Kendi kendine meme muayenesinde ilk aşama ayna karşısında ve yeteri kadar ışık alan bir alanda olmalıdır. Eller bele koyulmalı ve her iki memede de renk, şekil, büyüklük ya da yapıda farklılık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ardından eller başın arkasına koyulmalı ve aynı şekilde gözlemlemeye devam edilmelidir.

Kendi kendine meme muayenesinde ikinci aşama, banyoda ya da sırt üstü yatarken sol memeyi sağ elle, sağ memeyi ise sol elle kontrol etmektir. Bu şekilde her iki meme üzerinde küçük daireler çizerek, aşağıdan yukarıya – yukarıdan aşağıya ya da ışınsal şekilde hafif bastırarak herhangi bir şişlik ya da sertlik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Meme uçları çok fazla sıkılmadan incelenmelidir. Meme kontrolünün ardından her iki koltuk altının kontrol edilmesi gereklidir.

Hekim Meme Muayenesi

Meme kanseri erken tanı ve tedavisinde en önemli basamaklardan biri de doktor kontrolüdür. Doktor hastanın her iki meme ve koltuk altı muayenesini dikkatlice yapar. Hekim tarafından yapılan fizik muayene sonrası uygun görüntüleme ve biyopsi yöntemleri ile meme kanseri teşhisi konulabilir ve uygun tedavi belirlenir.

Görüntüleme Yöntemleri

Herhangi bir şikayeti olmayan kadınlarda 40 yaşından sonra yapılan mamografi henüz bulgu vermemiş erken dönem meme kanserini saptamada en etkili görüntüleme yöntemlerimizden biridir. Tarama mamografisinin kadınların meme kanserinden ölüm riskini %15’in üzerinde azalttığı farklı çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca mamografi düşük doz radyasyon içermesi sebebiyle meme kanseri riskini arttırmaz.

Ultrasonografi; Meme görüntülemesinde en sık kullanılan yöntemlerden biri olan ultrasonografi özellikle mamografide saptanan şüpheli lezyonların incelenerek gereklilik halinde biyopsi yapılmasında kullanılır. Ayrıca meme kanserinde tedavi şeklinin belirlenmesinde en önemli parametrelerden biri olan bölgesel lenf nodlarının incelenmesinde kullanılır.

MR; Meme kanseri araştırılırken özellikle mamografide şüpheli lezyon olan yoğun meme dokusuna sahip kadınlarda veya bir memesinde kanser saptanmış kadının diğer memesinin değerlendirilmesinde kullanılabilir. Ayrıca gen mutasyonu ya da göğüs duvarına radyasyon öyküsü olan yüksek riskli kadınlarda meme kanseri taramasında da kullanılabilir.

Biyopsi Yöntemleri

İnce-İğne Aspirasyon Biyopsisi

Memede saptanan lezyonların hücresel düzeyde değerlendirilip iyi huylu ya da kötü huylu ayrımı yapmada kullanılabilen bir yöntemdir. Ayrıca meme kanseri evlemesinde önemli parametlerden biri olan bölgesel lenf nodlarına metastazın olup olmadığını değerlendirmede kullanılır.

 

 

Memede saptanan lezyonların değerlendirilmesinde kullanılan ince-iğne biyopsisinden üstün olarak meme yapısının değerlendirilebildiği ve invazif kanser tanısının konulabildiği yöntemdir. Biyopsinin zor uygulanabileceği lezyonlarda klip ile işaretleme gerekebilmektedir. Bu işlemler lokal anestezi altında, yatış gerektirmeden yapılabilmektedir.

Eksizyonel Biyopsi

Meme kanseri tanısında başvurabildiğimiz daha invazif bir yöntem olan eksizyonel biyopsi özellikle kalın-iğne aspirasyon biyopsisi uygulanamayan ya da patolojik sonucun görüntüleme bulguları ile uyumsuz olduğu lezyonlarda sıklıkla tercih edilir. Ayrıca patolojik sonucun kanser ile karışabileceği lezyonlarda ve filloides tümör şüphesinde de eksizyonel biyopsi gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri-tedavisi
Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisi hastalığın ilerlemesini önlemek ve tedavi edilmesini sağla…

Devamını Oku
oruc-ve-meme-kanseri
Oruç ve Meme Kanseri

Kanser tedavisi alan hastalarda gıda ve sıvı alımı, hem tedavi etkinlikleri açısından…

Devamını Oku
memede-kist
Memede Kist

Meme her biri lobüllerden oluşan 15-20 lobdan oluşur. Bu lobüllerin çeşitli hormonal …

Devamını Oku