Tel ile İşaretleyerek(Telli) Biyopsi

Çekilen bir meme ultrasonografisinde, mamografide ya da manyetik rezonansta bir lezyon ya da şüpheli bir alan saptandığında tanı koymak için doku örneği alınması şarttır. Çünkü tanısı konulamayan hastalığın tedavisi mümkün olmamaktadır.

Biyopsi önerilen kadınlarda çoğunlukla bir önyargı ya da psikolojik olarak yıkım ile karşılaşılmaktadır. Kansere biyopsi yapılması durumunda kanserin ilerlemesinin yaygınlaşmasına dair halk arasında yaygın olarak karşımıza çıkan yanlış bir inanış bulunmaktadır. Dünyada standart olarak tüm meme kanseri hastalarının tanısı biyopsi ile konulmaktadır. Doku tanısı için biyopsinin farklı yöntemle gerçekleşen çeşitleri bulunmaktadır.

  • İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB)
  • Kalın İğne (Kor, Tru-Cut) Biyopsisi
  • Görüntüleme Eşliğinde Meme Biyopsisi
    • Stereotaktik Meme Biyopsisi (Tel ile İşaretleyerek ve Vakum Destekli Biyopsi)
    • Ultrasonografi, Manyetik Rezonans Eşliğinde Tel ile İşaretleyerek Biyopsi
  • ROLL (Radyoaktif Madde ile İşaretleyerek Biyopsi)
  • Eksizyonel Biyopsi
  • İnsizyonel Biyopsi

Muayenede ele gelmeyen, sadece ultrasonografi, mamografi ya da manyetik rezonansta saptanan lezyonlarda ve iğne biyopsileri ile sonuç alınamayan durumlarda tel ile işaretleme yöntemi kullanılmaktadır.

Stereotaktik Telli Meme Biyopsisi

Memede mamografi ile görüntülenebilen lezyonlara uygulanır. Mikrokalsifikasyon sebebiyle biyopsi uygulanacak olan hastalarda sıklıkla tercih edilir. Stereotaktik telli meme biyopsisinin ameliyattan hemen önce yapılması en uygun zaman dilimidir. Çünkü telin ucu her ne kadar çengelli olsa da fazla harekete maruz kalması yerini değişmesine sebep olabilir.

Stereotaktik telli meme biyopsisi; lokal anestezi uygulandıktan sonra içinde ince bir tel bulunan işaretleme iğnesi görüntüleme rehberliğinde lezyona yerleştiriliyor. İğne geri çekiliyor, telin bir kısmı memenin içinde, bir kısmı memenin dışında kalıyor. Dışarıda kalan kısım bantla meme üzerine sabitleniyor. Telin konumu mamografi ile son kez kontrol edilip hasta ameliyathaneye gönderiliyor. Ameliyat telin klavuzluğunda lezyonun çıkarılması ve kontrol mamografi ile lezyonun çıkarıldığının teyit edilmesiyle sonlanıyor.

Ultrasonografi, Manyetik Rezonans Eşliğinde Tel ile İşaretleyerek Biyopsi

Ultrasonografi veya manyetik rezonanas eşliğinde lezyonun tel ile işaretlenmesi ve tel klavuzluğunda lezyonun ameliyathanede çıkarılması işlemidir. Lezyon çıkarıldıktan sonra ultrasonografi veya manyetik rezonanas ile lezyonun çıkarıldığı teyit edilip ameliyat sonlandırılır. Bu şekilde hem yeterli genişlikte doku örneklenmiş, hem de gereğinden fazla meme dokusu çıkartılmamış olur.

Genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan anında uygulanabilmektedir. İnce iğne ya da kalın iğne yöntemlerine göre ekonomik açıdan biraz daha pahalı sayılabilecek bir ameliyattır. Daha fazla ekip ve materyal ile çalışılması bu biyopsinin diğerlerine nazaran ekonomik olarak daha fazla maliyetlerinin olmasına sebep olmuştur.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri-tedavisi
Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisi hastalığın ilerlemesini önlemek ve tedavi edilmesini sağla…

Devamını Oku
meme-kanseri-teshisi
Meme Kanseri Teşhisi

Meme kanserinde erken teşhiş başarılı bir tedavinin ilk ve en önemli basamağıdır.…

Devamını Oku
meme-kanseri-belirtileri
Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri tedavisinde en önemli basamak erken tanıdır ve erken tanı için meme kans…

Devamını Oku