Gençlerde Meme Kanseri

Gençlerde meme kanseri çok sık olarak görülmez. Tüm dünyada binlerce tanı almış meme kanserli hastaların %0.1’den azı 20 yaş altında olarak belirlenmiştir. Farkındalık, tanı ve kayıt sistemlerinin artmasına bağlı olarak az gelişmiş ülkelerde, genç kadınlarda meme kanseri oranında artış vardır.

Gençlerde Meme Kanseri Nedir?

Genç yaştakiler daha yoğun tedavi almasına rağmen tanıdaki gecikmeler yaşanır. Geç tanı yüzünden genç hastalar daha büyük tümörlü kitle ve pozitif lenf nodu ile başvururlar. Menopoz öncesi döneminde olan (premenapozal) ve menopoz olan hastalarla karşılaştırıldığında genç kadınlarda daha agresif, olumsuz ilerleme öngörüsü bulunur. Ayrıca geleneksel tedavilere daha az yanıt veren meme kanser antijeni gelişir

Gençlerde Meme Kanseri Riski Nedir?

Gençlerde meme kanseri riski 45 yaş üstünde kadınlara göre daha azdır. Yirmili yaşlarda ortalama meme kanseri gelişim riski 1/1800, otuzlu yaş gruplarda 1/230 şeklindedir. Aile öyküsü, özellikle genç olan birinci derece akrabalarda meme kanseri gelişen kadınlarda, ilk risk faktörüdür. Sadece yaş göz önünde bulundurulduğunda meme kanseri tanısı almış genç kadın hasta BRCA (meme kanserine yatkınlık genleri) mutasyon taşıyıcı olma olasılığı daha fazladır.

genclerde-meme-kanseri-riski

genclerde-meme-kanseri-neden-olur

Gençlerde Meme Kanseri Neden Olur?

Gençlerde meme kanseri nedenleri şu şekilde olabilir; Genetik hastalıklarda, genç kadınlarda meme kanseri gelişimine yatkınlığı artar. Genç kadın hastalarda meme kanseri gelişiminin kendiliğinden olduğu da sıkça görülmüştür. Çevresel ve ailesel kanser sendromları ile net bir ilişki tespit edilememiştir. Hormonel ve çevresel faktör meme kanseri gelişimi için genç hastalarda net açıklığa kavuşamamıştır. Doğum sonrası 3-15 yıllarda meme kanseri riski gelişimi artar. Ayrıca ileri yaş kadın hastaların tam tersi olarak kilo alımı ve yüksek BMI genç yaşlarda meme kanseri gelişimine karşı koruyucu etkisi bulunur.

Genç Kadınlarda Meme Tanı İşlemleri Nasıldır?

Mamografi genç kadınlarda yüksek doku yoğunluğuna bağlı olarak sınırlı veri sağlar. Bu hasta grubunda USG ve MR görüntüleme sistemleri daha fazla bilgi sağlar. Meme kanseri genç hastalarda daha büyük olabilir. Genç kadınlarda tedaviye yönelik bir klinik çalışma bulunmamıştır.

Gençlerde Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Genç kadınlarda tedavi yöntemleri lokal ve sistemik olarak ayrılır.

  • Lokal tedavi:

Kanserin bulunduğu bölgenin çıkarılması veya tahrip edilmesi şeklinde yapılır. Cerrahi tedavi ve radyoterapi (ışın tedavisi) lokal tedaviler olarak karşımıza çıkar. Meme içindeki kanseri tedavi etmek için kullanılır. Kanser meme dışındaki bölgelere yayıldığında da lokal tedaviler uygulanabilir işlemlerdir.

  • Radyoterapi:

Radyasyon cerrahi tedavinin tamamlayıcısı olabildiği gibi tek başına da kullanılabilir. Sıklıkla uygulanan şekli eksternal radyasyondur.

  • Cerrahi Tedavi:

Meme kanserinde en önde gelen tedavi yöntemlerinden birisidir. Meme koruyucu cerrahi meme içerisindeki kanserli tümöral kitlenin etrafında bir miktar sağlam meme dokusunu da alacak şekilde çıkarılmasıdır. Cerrahiden sonra kalan meme dokusunu korumak için radyoterapi gerekebilir.

genclerde-meme-kanserinde-tedavi-yöntemleri

genclerde-meme-kanseri-tedavisi

Gençlerde Meme Kanserinde Sistemik Tedavi Yöntemleri

Gençlerde meme kanserinde sistemik tedavi yöntemleri şu şekildedir; kemoterapi, hormonal tedavi, biyolojik tedavi ilaçlarla yapılan tedavilerdir. Bazı hastalar için lokal tedavi öncesinde memedeki tümörleri küçültmek amacıyla kullanılan yöntemlerdir. Ayrıca nüksleri önlemek için de kullanılır.

  • Kemoterapi:

Kanserli hücrelerin yok edilmesi amacıyla kullanılan bir ilaç tedavisidir. Meme kanseri için genellikle birkaç ilaç birlikte kullanılır. Ağız yolundan ya da damar yolundan kullanılabilir. Birkaç haftada bir, günübirlik tedaviler şeklinde uygulaması mümkündür.

  • Hormonal Tedavi:

Kanserli hücrelerin büyümesi için gerekli hormonların çalışmasını durdurmak için kullanılır. Tüm vücutta etkilidir.

  • Tamoxifen:

ER modulatörleri içerisinde üzerinde en fazla çalışılan ilaçtır. Tamoxifenin etkisi çok genç hastalarda özel olarak olarak çalışılmamıştır. Bu ilaç tipik olarak premenapozal (menopoz öncesi) overlerden östrojen salgısını arttırır. Güncel EBCTCG metaanaliz sonuçlarına göre adjuvan tedavi olarak 2-5 yıllık tamoxifen tedavisinin etkisi tüm yaş gruplarında benzerdir .

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

memede-kist
Memede Kist

Memede kist oluşumu genellikle meme kanseri olunduğu anlamına gelmez. Memenin yapısın…

Devamını Oku
meme-kanseri-belirtileri
Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri belirtileri kanserin evresine ve tümörün büyüklüğüne göre değişim göster…

Devamını Oku
meme-kanseri-hastalari-ve-oruc
Meme Kanseri Hastaları ve Oruç

Bu soruyu soran hasta grubu içerisinde meme kanseri tanısı almış olan ve an itibariyl…

Devamını Oku