Meme Kanserinde Görüntüleme Yöntemleri

Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanserdir. Her sekiz kadından birinde görülmektedir. Meme kanserinin tanısı bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Doktora başvuruda en sık neden memede kitledir. Meme kanserinde kitlelerin %33’ünü hasta kendisi tespit eder. Memede şişlik, ağrı, meme cildinde çekinti, kızarıklık, meme başı akıntısı,koltukaltında ele gelen kitle meme kanserinin diğer klinik bulgularıdır. Bu şikayetlerle doktora başvuran hastalarda meme kanserinden şüphelenilir.Erken tanıda görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır.

Ultrasonografi

Meme ultrasonografik değerlendirmesi 40 yaş altı kadınlarda meme hastalıklarının incelenmesinde yapılan ilk görüntüleme yöntemidir. 40 yaş üstü kadınlarda mamografinin yetersiz olduğıu durumlarda uygulanır. İğne biyopsileri de ultrasonografi eşliğinde yapılmaktadır.

 Mamografi

Meme hastalıkları tanı ve tedavisinde altın standart mamografidir. Günümüzde mamografinin meme kanserindeki asıl rolü tarama amaçlı olarak kullanımıdır. Bunun yanısıra şüpheli kitlelerde, meme başı akıntısı oldugunda intraduktal oluşumun yerini belirlemede, aksilla metastazı saptanan memede yeri bulunamayan lezyonu bulmada ve ameliyat sonrası izlemde mamografiden yararlanılabilir. Her iki memede yaygın olarak multiple nodül bulunan hastalarda meme kanserini gözden kaçırmamak için mamografi çekilebilir.

Mamografinin tarama amaçlı kullanımında yaş sınırı tartışmalı olup genel karar normal riskli kadınlarda 50 yaş üstü her kadına senede bir defa tarama mamografisi çekilmesi yönündedir.Ailede meme kanseri öyküsü olan , meme kanseri riski yüksek ise 40 yaş üstü mamografi çekimine başlanmalıdır.

Mamografide malignite lehine bulgular, küme yapmış mikrokalsifikasyonlar, meme dokusunda kalınlaşma, asimetrik artmış dansite bölgeleri,meme yapısında distorsiyon bölgeleri olmasıdır.

Meme Mr

Meme manyetik rezonans görüntülemesi memenin incelenmesinde giderek artan sıklıkta kullanılan bir radyolojik görüntüleme yöntemidir. Meme kanseri riskinin yüksek olduğu durumlarda,ailede meme kanseri öyküsü varlığında,BRCA mutasyon taşıyıcılığında meme MR dan yararlanılabilir.Ayrıca ailede BRCA mutasyon taşıyıcılığı olan kadınlara,genç yaşta göğüs bölgesine radyoterapi alan kadınlara, Li Fraumenı,Cowden sendromu bulunan kadınlara meme MR önerilmektedir.

Yeni tanı konan hastalarda aksilla metastazı bulunan ve primeri bilinmeyen tümörün araştırılması için MR dan yararlanılabilir. Neoadjuvan tedavi izlemi, ameliyat öncesi evreleme ,cerrahi sınırların değerlendirilmesi, meme koruyucu cerrahi sonrası izlem amacı ile meme MR görüntülemesi yapılabilir.

PET-CT

Meme kanserinde başlangıçta evreleme amacı ile, tüm vücut tümör ve metastaz taramasında PET-CT etkin şekilde kullanılmaktadır.Meme kanserli hastalarda neoadjuvan tedavi etkinliğinin saptanmasında da PET-CT den yararlanılmaktadır. Ancak yalnızca memenin değerlendirilmesi ve tarama amaçlı görüntülemede yeri yoktur.

Meme Biyopsisi

Muayene ve görüntülemede saptanan kitlelerde kesin tanı meme biyopsisi ile konur. İğne ince aspirasyon biyopsisi, kalın iğne biyopsisi, cerrahi biyopsi (insizyonel ve eksizyonel biyopsi) çeşitleri bulunur.

Memede ele gelen kitlelerde görüntüleme sonrası ilk yaklaşım ince iğne aspirasyon biyopsisi ya da kalın iğne biyopsidir.

Mamografide saptanan memede ele gelmeyen kitlelerde iki yaklaşım mevcuttur. İlk yaklaşım kalın iğne (tru-cut) biyopsisidir.Kalın iğne biyopsisi yetersiz ya da şüpheli ise tel ile işaretlenerek eksizyonu yani cerrahi biyopsi işleminden yararlanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri-tedavisi-sureci
Meme Kanseri Tedavisi Süreci

Günümüzde meme kanseri tedavisinde multidisipliner yaklaşım ön plandadır. Sistemik ve…

Devamını Oku
meme-kanseri-belirtileri
Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri tedavisinde en önemli basamak erken tanıdır ve erken tanı için meme kans…

Devamını Oku
iyi-huylu-ve-kotu-huylu-meme-kanseri
İyi Huylu Ve Kötü Huylu Meme Kanseri

Kadınlarda çok sık görülen bir şikayet olan memede kitleler iki ayrı  grup içeri…

Devamını Oku