Oruç ve Meme Kanseri

İçinde bulunduğumuz bu olağanüstü hal döneminde, Coronavirus stresi ile uğraşırken geçirdiğimiz Ramazan günlerinde akla gelen sorulardan biridir: Oruç tutalım mı? Bu soruyu soran hasta grubu içerisinde meme kanseri tanısı almış olan ve an itibariyle aktif tedavi alan veya tedavisi yeni bitmiş bir hasta grubu da bulunmaktadır. Son zamanlarda artan bir yeni trend olarak intermittent fasting adı verilen, uzun aralıklı açlıklarla yapılan diyetlerin benzeri olan ve ibadetimizin bir parçası olan orucun insan üzerine olan etkileri bilimsel araştırmaların da temellerinden birini oluşturmaktadır. Hal böyle iken, meme kanseri tedavisi alan hastalar, Ramazan ayımız boyunca oruç tutup tutamayacaklarını merak etmektedirler.

Kanser tedavisi alan hastalarda gıda ve sıvı alımı, hem tedavi etkinlikleri açısından, hem de hastanın metabolizma ve bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir. Pandemi sürecinde kanser hastalarımızın bağışıklıkları çok daha önemli hale gelmektedir. Kanserin tipinden ve tedavi planlamasından bağımsız olarak, şu an aktif tedavi alan, kemoterapi veya radyoterapi alan kanser hastalarının oruç tutmalarını önermemekteyiz. Aktif tedavi alan hasta grubu, son bir ay içerisinde ameliyat olmuş veya olacak hastalar ile, şu an kemoterapi veya radyoterapi seanslarına gitmekte olan ve tedavi sonrası kontrol görüntülemeleri henüz yapılmamış olan hastaları içermektedir.

Uygulanan kemoterapötik ilaçların bulantı kusma ve halsizlik gibi sık görülen yan etkileri hastanın hem bitkin düşmesine, hem de iştahının azalmasına yol açar. Ek olarak tutulan oruç da hastanın hem genel durumunu bozabilir hem de bağışıklık sisteminin daha çok baskılanmasına ve hastalıklara savunmasız hale gelmesine yol açabilir.

Ayrıca oruç tutan kişilerin beslenme ve uyku düzenindeki değişimlere bağlı olarak, normalde kemoterapötik ilaçların da yan etkisi olan kabızlık, sıvı kaybı gibi durumlar derinleşebilmektedir. Meme kanseri tedavisi gören hastaların aktif tedavi sürecinde oruç tutması bu nedenli risklidir. Özellikle pandeminin de olduğu bu yıl Ramazan ayı süresince, meme kanseri için aktif tedavi alan hastaların oruç tutmasını önermemekteyiz.

Yine de kanser tedavisini tamamlamış ve takipli olan, genel durumu iyi ve oruç düzeninde genel durumunun bozulmayacağı düşünülen, efor kapasitesi iyi olan hastalar, istekleri ile takipli hekimlerine danışarak oruç tutabilirler. Hastamızın genel durumunu göz önünde tutarak biz hekimler, hastamız için en doğru kararı kendisiyle birlikte verebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

gebelikte-meme-kanseri
Gebelikte Meme Kanseri

Gebelikte görülen meme kanseri; gebelik esnasında ya da gebeliği takip eden bir yıl i…

Devamını Oku
mammoplasti
Mammoplasti

Bilindiği gibi onkoplastik meme cerrahisinin amacı, meme kanserli hastaya cerrahi ted…

Devamını Oku
meme-kanseri-tedavisi-sureci
Meme Kanseri Tedavisi Süreci

Günümüzde meme kanseri tedavisinde multidisipliner yaklaşım ön plandadır. Sistemik ve…

Devamını Oku