Triple (Üçlü) Negatif Meme Kanseri Tedavisi

Triple (üçlü) negatif meme kanserinin tedavisinde hastanın bulunduğu evreye göre tedavi planı şekillendirilir. Kanserin büyüklüğü, koltuk altı lenflerine yayılma durumu, tümörün ne kadar hızla büyüdüğü gibi unsurlar tedaviyi belirlemede önemli rol oynar. Tedavi cerrahi olarak yapılabilir, cerrahi öncesinde ve/veya sonrasında kemoterapi, radyoterapi gerekli olabilir. Triple (üçlü) negatif meme kanseri tedavisinde hastanın günlük yaşam tarzının dengeli bir biçimde şekillendirilmesi, egzersiz ve beslenme düzeni sağlanması, tedaviyi kolaylaştırabilir. Tedavi sonrasında hastalığın tekrarlamaması için kontroller önem taşır.

Triple Negatif Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Triple (üçlü) negatif meme kanseri tedavisi hastanın durumuna göre farklı yöntemler ile uygulanabilir. Cerrahi, kemoterapi, radyasyon tedavileri kişiye uygun şekilde seçilebilir.

Triple (üçlü) negatif meme kanseri tedavisinde radyasyon terapisi ile yüksek enerji ışınları kanser hücrelerine zarar vermeyi hedefler. Çoğunlukla ameliyat sonrasında uygulanan bu tedavi kanserin tekrarlama riskini azaltmak için uygulanır. Bazı uygun durumlarda ameliyat öncesinde de gerekebilir.

Triple (üçlü) negatif meme kanseri tedavi sürecinde hastanın günlük yaşam alışkanlıklarında değişim yapması gerekir. Tedavi sürecinde sağlıklı beslenmek, sigara kullanmamak, düzenli egzersiz yapmak, tedavinin başarısını artıracak faktörlerdendir. Aynı zamanda psikolojik olarak da kişinin iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Cerrahi

Triple (üçlü) negatif meme kanseri tedavisinde cerrahi yöntem sıkça uygulanmaktadır. Cerrahi tedavi özellikle erken evredeyken teşhis edilen kanserlerde oldukça etkilidir. Cerrahide lumpektomi ve mastektomi olarak iki yöntem uygulanabilir. Lumpektomi, meme koruyucu cerrahi olarak adlandırılır. Bu yöntemle memedeki kanserli doku ve çevresindeki bir miktar sağlıklı doku çıkartılır. Lumpektomi sonrasında çoğu hastaya radyoterapi uygulanmaktadır.

Mastektomi yöntemi ise meme dokusunun tamamen alınmasıdır. Eğer memede birden fazla kanserli hücre bulunuyorsa, kanser oldukça yayılmışsa, aynı memede daha önce lumpektomi yapılmışsa, kanserin boyutu büyükse, memede kireçlenme görülüyorsa mastektomi ameliyatı tercih edilmektedir.

Triple (üçlü) negatif meme kanserinde hangi cerrahi yöntemin size uygun olduğuna doktorunuz karar verebilir.

triple-negatif-meme-kanseri-tedavisi-nasil-yapilir

triple-uclu-negatif-meme-kanseri-tedavisi-sonrasi-takip

Kemoterapi

Triple (üçlü) negatif meme kanserinde kemoterapi oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Hastalığın daha fazla ilerlemesini engellemek ve kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak için uygun ilaçlar kullanılır. Kemoterapi damardan veya hap olarak alınabilir. Kanserin başlangıç noktasından, diğer organlara veya kemiklere ulaşmasını engellemek için uygulanır.

Kemoterapi hem cerrahi tedavi öncesinde hem de cerrahi tedavi sonrasında uygulanabilir. Ameliyat öncesi uygulandığında ameliyatın başarı şansını artırabilir; ameliyat sonrasında uygulandığında ise kanserin tekrarlama riskini azaltabilir. Özellikle meme kanseri türleri arasında triple negatif meme kanseri, tedaviden sonra tekrarlama riski yüksek bir türdür.

Nadir durumlarda; kanserin yavaş ilerlediği, kanserin çok küçük olduğu, hasta için kemoterapinin zararının çok olduğu durumlarda kemoterapi uygulanmayabilir.

Yaşam Tarzı Değişikliği

Triple (üçlü) negatif meme kanseri türünde yaşam tarzı değişikliği, tedavide önemli bir rol alır. Hastaların yaşam kalitesinin artması ve tedavi sürecinin daha kolay geçebilmesi için değişikliklere dikkat edilmelidir. Bu süreçte düzenli egzersiz yapmak, aerobik yapmak önerilir. Yürüyüş, bisiklet sürme, yüzme gibi egzersizler yapılabilir. Sağlıklı beslenmek ve gerekli vitaminleri, mineralleri almak; antioksidan açısından zengin meyve ve sebzeleri tüketmek önemlidir. Psikolojik olarak rahatlama sağlanması için yoga, meditasyon, nefes teknikleri önerilmektedir. Gerekirse psikolojik danışmanlık alınması, tedavi sürecinin daha rahat ve başarılı geçmesine yardımcı olacaktır.

Triple (Üçlü) Negatif Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Takip

Triple (üçlü) negatif meme kanseri tedavisinden sonra hastanın durumuna göre ilk senede üç veya altı ayda bir; tedaviden 4-5 sene sonrasında da altı ayda bir veya senede bir kontroller yapılması gerekir. Tedavide lumpektomi tercih edildiyse, meme dokusu bu kontrollerde ultrason veya mamografi yöntemleri ile görüntülenebilir. Tedavi sonrası kontrollerde, hastanın yaşadığı herhangi bir belirtiyi de doktoruna aktarması önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri-gen-ifade-testleri
Meme Kanseri Gen İfade Testleri

Meme kanseri gen ifade testleri, meme kanseri hastalarının tedavilerini kişiselleştir…

Devamını Oku
meme-kanseri-tedavisi-sureci
Meme Kanseri Tedavi Süreci

Meme kanseri tedavi süreci meme kanserinin kaçıncı evrede olduğuna göre değişiklik gö…

Devamını Oku
triple-uclu-negatif-nedir
Triple (Üçlü) Negatif Nedir?

Triple negatif meme kanseri bir diğer adıyla üçlü negatif meme kanseri, meme kanserin…

Devamını Oku