Gebelikte Meme Kanseri

Gebelikte meme kanseri tanısı koymak zorlaşır. Kişi hamileyken hormonal etki nedeniyle meme dokusu değişir. Bu da tanı koymayı zorlaştıran bir fonksiyondur. Gebelikte östrojen, progesteron ve prolaktin gibi hormonlar artar. Bu hormonların artmasıyla meme daha büyük, hassas ve düzensiz hale gelir. Emziren kadınlarda da aynı etki gözlemlenir.

 

Gebelikte Meme Kanseri Teşhisi

Gebelikte meme kanseri teşhisi belirtilerin başlangıcından 5 ay ya da 15 ay sonra olabilir. Belirtilerin anlaşılamaz ve bu yüzden tanının geç koyulur. Bu nedenle meme kanseri olan gebe kadınlarda gebe olmayan kadınlara göre daha fazla yayılım göstermiş olabilir. Gebelik sırasında memede bir kitleden şüphelenilmesi halinde hemen bir genel cerrahi uzmanına başvurmak gerekir. Hayati önem taşır.

Gebelikte Meme Kanseri Tedavisi

Gebelikte meme kanseri tedavisi kanser dokusunun boyutuna, kanserin evresine göre değişir. Bununla birlikte bulunduğu bölgeye göre de değişiklik gösterir. Ancak gebelikte şöyle bir sorun bulunur ki bebek sebebiyle tedaviyi planlaması zordur. Tedavi gebe olmayan birine göre farklılık gösterir. Hormon tedavisi, radyoterapi ve kemoterapi tedavisi uygulanamaz. Ancak gebe kişiye inflamatuar meme kanseri tanısı konmuşsa kemoterapi şarttır. Bu durumda da gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Kanser dokusunun cerrahi işlemle alınması gebelik için risk oluşturmaz. Cerrahi işlemden sonra genellikle radyoterapi uygulanır. Ancak gebelikte radyoterapi bebeğe zarar vereceğinden gebe olan kişiye radyoterapi uygulanmaz.

gebelikte-meme-kanseri-teshisi

gebelikte-meme-kanseri-tedavisi

Gebelikte Meme Kanseri Olmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Anneden çocuğa kanser hücrelerinin geçme riski yoktur. Ancak gebe kişiye kanser tanısı koyarken mamografi, tomografi ya da PET yöntemleri kullanılmaması gerekir. Bu yöntemler radyasyon içerdiği için bebeğe zarar verir. Bunun yerine ultrason ve MRG gibi radyasyon içermeyen yöntemler kullanılır. Radyolojik ve klinik şüphe durumunda, kitleden biyopsi yapılabilir. Bu biyopsinin gebeliğe bir zararı yoktur. Ancak gebe kişinin tedavisine başlandığı zaman radyoterapi ve kemoterapi bebeğe zarar verir. Bu sebeple kemoterapi ve radyoterapi uygulanmaz.

Gebelikte Meme Kanseri Belirtileri

Gebelikte meme kanseri olma sıklığı 3000-10000 kadında bir oranında değişir. Gebelerde meme kanserinde en sık görülen belirti memede kitle saptanmasıdır. Bazen de meme başı akıntısı olur. Emzirenler de ise meme de kızarıklık ve ısı artışına yol açan bir durum görülür. Bu duruma mastit denir. Belirtiyi gören kişiler genelde meme iltihabı ile karışan bir klinik durumla doktora giderler. Yapılan son çalışmalarda gebelikte görülen meme kanserinin yaşam beklentisi, gebe olmayanlar ile aynı olduğu saptanmıştır.

Meme Kanseri Sonrası Gebelik

Meme kanseri sonrası gebe kalınabilir. Meme kanseri tedavisi görmüş ve atlatmış bir kadının erken doğum yapması muhtemeldir. Çocukların sağlığı kanser geçirmemiş birinin sağlığı ile aynı düzeyde olur. Ancak bebekler genele göre daha düşük ağırlıkta olabilir. Kanser tedavisi sırasında ya da hemen sonrasında gebe kalınmaması gerekir. Kanseri yendikten en az 2 yıl sonra hamile kalınması tavsiye edilir. Tedavi ile gebelik arasındaki süre ne kadar uzun sürerse bebeğin sağlığının yüksek olması da o oranda artar. Kanseri yendikten kısa bir süre sonra hastalık tekrar nüks edebilir. Bu durumda olan birinin kısa süre içerisinde gebe kalması bebeği için büyük bir risk oluşturacak demektir.

meme-kasneri-sonnrasi-gebelik

gebelikte-meme-kanseri-belirtileri

Meme Kanseri Sonrasında Doğum

Meme kanseri sonrasında doğum yapan kişi bebeğini kolayca emzirebilir. Ancak eğer meme kanserini atlatmış kişinin eğer süt kanalları ve süt bezleri alınmışsa emzirmesi mümkün değildir. Ancak süt kanalları ve süt bezleri alınmamışsa memesi alınmış olsa bile meme yapılarak emzirme işlemi sağlanabilir. Kanseri yenip belirli bir süre sonra doğum yapan kadınlar kanser geçirmemiş biriyle aynı şartlara sahip olur.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanserinde-erken-taninin-onemi
Meme Kanserinde Erken Tanının Önemi

Meme kanserinde erken tanı yaşamsal önem taşımaktadır.…

Devamını Oku
Meme Kanseri ve HPV Arasındaki İlişki

Human papilloma virüsü (HPV) ve meme kanseri arasındaki ilişki, bilimsel olarak araşt…

Devamını Oku
genetik-meme-kanseri
Genetik Meme Kanseri

Genetik meme kanseri BRCA 1 ve BRCA 2 ismi ile bilinen genlerdeki bozukluk sonucunda …

Devamını Oku