Genetik Meme Kanseri

Genetik meme kanseri, normalde kanser gelişimini engellemekte olan BRCA 1 ve BRCA 2 ismi ile bilinen genlerdeki bozukluk sonucunda meme kanseri gelişiminin engellenememesi nedeniyle oluşum göstermektedir. Meme kanserlerinin yaklaşık %10 ile %15’i kalıtsal meme kanseri ismi verilen genetik geçişli kanserlerdir. Bu gen bozukluğu kalıtsal bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılmaktadır. Bundan dolayı da bireyin çocuklarına %50 oranında geçmekte ve kanserin gelişmesine neden olmaktadır.

BRCA 1 ve BRCA 2 geninde bozukluk olma riskine sahip olan kişilere ve bu kişilerin ailelerine genetik test yapılması gerekmektedir. Aile bireylerini bu şekilde korumak mümkün olabilmektedir. Genetik testlerin sonucunda bozukluk saptanır ise koruyucu tedavi uygulanmaya başlanmaktadır.

BRCA 1 ve BRCA 2 Genetik Testleri Nelerdir?

BRCA 1 ve BRCA 2 Genetik Testleri Nelerdir? BRCA 1 ve BRCA 2 genleri meme kanserinin genetik yatkınlığını belirlemekte olan genlerdir. Bu testler bireyin meme kanserine genetik olarak yatkınlığını ölçümleyen en önemli testler olarak bilinmektedir. BRCA 1 ve BRCA 2 tümör süpresör proteinleri üretmekte olan insan genleridir. Bu proteinler hasar görmüş DNA’nın onarımına yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı hücrenin kalıtsal materyalinin istikrarını sağlamakta rol oynamaktadır.

Genlerden herhangi biri mutasyona uğramış ya da değişmiş ise protein ürünü üretememekte ya da düzgün çalışamamaktadır. DNA hasarı ise düzgün şekilde tamir edilememektedir. Böylelikle hücrelerin kansere yol açabilecek genetik değişimler geliştirmesi olasıdır.

meme-kanseri

meme-kanseri-tedavisi-sureci

BRCA 1 ve BRCA 2 Genetik Testleri Kimlere Yapılmalı?

BRCA 1 ve BRCA 2 Genetik Testleri Kimlere Yapılmalı? Eğer aile bireylerinde meme kanseri var ise mutlaka bu testlerin yaptırılması gerekmektedir. Genetik olarak geçme ihtimali olan bir durumdur ve bundan dolayı da dikkat edilmesi gereken konulardan biri arasında yer almaktadır. Genetik Testi yaptırması gereken kişiler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Aile bireylerinde genç yaşta meme kanseri olan biri varsa

  • Aile bireylerinde iki taraflı meme kanseri varsa

  • Aynı ailede ya da kişide hem meme hem de yumurtalık kanseri varsa

  • Aile içerisinde erkek meme kanseri varsa

Genetik/ Kalıtımsal Meme Kanseri Nedir?

Genetik/ Kalıtımsal Meme Kanseri Nedir? Kalıtımsal meme kanseri, son dönemlerde oldukça sık araştırılan konulardan biri olarak göze çarpmaktadır. Bu kanserin doğrudan genetik faktörler ile ilişkili olduğu pek çok çalışma tarafından kanıtlanmaktadır. Her 8 kadından 1’inde görülebilmektedir. Anı zamanda kadın kanserleri arasında over kanserleri ile birlikte en sık görülen türlerden biridir.

Genetik meme kanseri, meme kanserine yakın olan genlerin ailede bulunması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. BRCA 1 ve BRCA 2 genlerindeki mutasyon sebebiyle ortaya çıkan meme kanserine karşı alınacak önlemlerden biri gen testlerine başvurulmasıdır. Ayrıca rutin kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir.

Meme Kanseri Gen Testi Pozitif Çıkarsa

Gen testleri ile birlikte ailenizde ya da sizde meme kanserine neden olan gen mutasyonları araştırılmaktadır. Gen testlerinin pozitif çıkması sonucunda meme kanserine neden olan gen mutasyonuna sahip olunduğu açıklanmaktadır. Bireyin kanser riskini minimum düzeye indirmek amacıyla erken tanı oldukça büyük önem taşımaktadır. Ailede aynı gen mutasyonunun bulunma ihtimali oldukça yüksektir ve bu durumun kontrol edilmesi gerekmektedir.

Meme Kanseri Gen Testi Negatif Çıkarsa

Meme kanserine yakalanmış olan bir kadının gen testi sonucunun negatif çıkması durumunda bilinen genlerde bir patoloji olmadığı anlaşılmaktadır. Fakat genetik yönünün dışlanmaması gerekmektedir. Böyle bir durumda ise diğer aile bireylerinin genetik test yaptırmasına gerek duyulmamaktadır. Ailede meme ya da yumurtalık kanserinin bulunmaması durumu gen mutasyonuna sahip olunmadığı ihtimalini güçlendirmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanserinde-goruntuleme-yontemleri
Meme Kanserinde Görüntüleme Yöntemleri

Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanserdir. Her sekiz kadından birinde görülmek…

Devamını Oku
mammoplasti
Mammoplasti

Bilindiği gibi onkoplastik meme cerrahisinin amacı, meme kanserli hastaya cerrahi ted…

Devamını Oku
meme-kanseri-teshisi
Meme Kanseri Teşhisi

Meme kanserinde erken teşhiş başarılı bir tedavinin ilk ve en önemli basamağıdır.…

Devamını Oku