Memede Kist

Meme her biri lobüllerden oluşan 15-20 lobdan oluşur. Bu lobüllerin çeşitli hormonal uyarılarla yıkımı ve genişlemesi ile memede kistler oluşur. İçerisinde çeşitli sıvılar barındırabilir. Her 14 kadından birinin memesinde ele gelen kist ve kistler mevcuttur. Bu kistlerin yarısı tedaviye rağmen tekrar ortaya çıkar.

Memede kistler genellikle 30-50 yaş aralığında ortaya çıkar ve menapoz sonrası geriler. Menapoz sonrası memede kist oluşumu genellikle hormon replasman tedavisi sebebiyledir.

Memede Kist Belirtileri

Memede kiste bağlı en sık görülen yakınma ağrı ve ele gelen kitledir. Regl dönemi öncesinde hormonal aktivitedeki değişim ile tüm vücutta ve memelerde ödem artar. Adet görülmesi ile birlikte hormonal aktivite tekrar değişir ve memedeki ağrı genellikle geriler. Bazı kadınlarda ağrı gerilemeyebilir.

Memede Kist Teşhisi

Memede saptanan bir kitlenin içeriği kist tanısında en önemli veridir. Memede bir kitlenin içeriği  ultrason ile genellikle doğru bir şekilde değerlendirilebilir. Meme ultrasonun yapılamadığı durumlarda bir enjektör ile kitleye girilerek içindeki yapı değerlendirilebilir. Ancak bu yöntem sonrasında görüntüleme gerekmesi halinde doğal yapıyı bozarak teşhiste zorlanılmasına sebep olabilir.

Memede Kist Tedavisi

Memede ele gelen bir kitlenin kist olup olmadığı direkt aspirasyon ile doğrulanabilse de sonrasında görüntülemede bozulmaya sebep olacağı için pek tercih edilmez. Görüntüleme yöntemleri ile doğrulanan kist aspire edildiğinde kitle kayboluyor ve gelen sıvı kanlı değilse sitolojik inceleme önerilmez çünkü bu tip kistlerden meme kanseri gelişme riski çok düşüktür. Ancak özellikle 2’den fazla tekrarlayan kistlerde, görüntüleme yöntemleri solid içerik saptanması halinde kalın iğne biyopsi gerekli olabilir. Ayrıca birçok kez tekarlayan veya biyopsi sonucunda atipi mevcut olan kistlerde cerrahi tedavi gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanserinde-goruntuleme-yontemleri
Meme Kanserinde Görüntüleme Yöntemleri

Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanserdir. Her sekiz kadından birinde görülmek…

Devamını Oku
tel-ile-isaretleyerek-telli-biyopsi
Tel ile İşaretleyerek(Telli) Biyopsi

Çekilen bir meme ultrasonografisinde, mamografide ya da manyetik rezonansta bir lezyo…

Devamını Oku
meme-kanseri-teshisi
Meme Kanseri Teşhisi

Meme kanserinde erken teşhiş başarılı bir tedavinin ilk ve en önemli basamağıdır.…

Devamını Oku