Mamoplasti

Mamoplasti meme estetiğidir. Meme büyütme ya da küçültme işlemi yapılabilir. Memenin görünüşünü değiştirmek ya da yeniden şekil vermek amacı ile uygulanan bir işlemdir. Memeler eşit büyüklükte değilse veya meme küçükse büyütme işlemi yapılır. Büyükse de küçültme işlemi yapılır. Ayrıca meme kanseri geçiren kişilerin memesi alınmışsa yeniden meme de yapılabilir.

Mamoplasti Çeşitleri Nelerdir?

Mamoplasti çeşitleri üç tanedir. Üç çeşidi şu şekildedir; meme büyütme (Augmentasyon Mamoplasti), meme dikleştirme ve meme küçültme (Redüksiyon Mamoplasti) estetiği şeklindedir. Kişinin memesinin şekillenmesi ya da eşitlenmesi de mümkündür.

Augmentasyon Mamoplasti Nedir?

Augmentasyon mamoplasti meme büyütme ameliyatı olarak geçer. Operasyon açık ameliyat şeklinde yapılır. Ameliyata başlamadan önce kişiye anestezi uygulanır. Ameliyat kesiğinin atıldığı yer genellikle memenin göğüs duvarıyla birleştiği yerde, areola çevresinde ya da koltuk altında olur. Doğrudan meme dokusunun arkasında veya göğüs duvarı kaslarının altında bir cep oluşturulur. Bu ceplerden protezler yerleştirilir.

reduksiyon-mamoplasti

mamoplasti-cesitleri-nelerdir

Redüksiyon Mamoplasti Nedir?

Redüksiyon mamoplasti memelerin küçültülüp, dikleştirilip, şekillendirilmesi işlemidir. Ameliyat teknikleri üç şekildedir. Bunlar:

  • Sadece meme başı çevresinden kesi yapılan teknik (Benelli tekniği): Sadece meme başı etrafından kesi yapılır.
  • Ters T şeklinde iz bırakan teknik: Dünyada ve Türkiye’de en yaygın kullanılan meme küçültme tekniğidir. Klasik denebilecek bir yöntemdir ancak çok kesi izi bırakması en büyük dezavantajlarından biridir.
  • Vertikal mammaplasty (vertikal teknikle meme küçültme ): Bu teknikte meme başı etrafında ve meme başından meme altı kıvrımına dikey bir kesi yapılır. Meme altı kıvrımı boyunca yapılan kesi hiç yapılmayabilir. Ya da cildi çıkartmak için oldukça küçük bir kesi atılır. Meme altı kıvrımına yerleşmiş uzun bir kesi olmaması sayesinde memenin şekillendirilmesinde de kullanılan bir yöntemdir.

Meme Kanserinden Sonra Mamoplasti

Onkoplastik meme cerrahisinin amacı, meme kanserli hastaya cerrahi tedavi uygularken aynı zamanda hastaya iyi bir görünüm sağlamaktır. Bu sayede hastanın kendini daha iyi hissetmesi hedeflenir. Tümörün yerleştiği bölgeye göre seçilecek onkoplasti yöntemleri değişiklik gösterir.

Hilal Şeklinde (Crescent) Mastopeksi Rezeksiyonu:

Meme ucu veya areolayı tutmayan santral superior bir kanserin rezeksiyonu (bir organın hastalıklı parçasını kesip çıkarma işlemi) için uygundur. Geniş areolası ve küçük tümörü olan hastalara önerilen bir yöntemdir.

Batwing Rezeksiyonu:

Meme ucu tutmayan ancak ona birkaç santim mesafe içindeki üst santral bozuklukların geniş kesip çıkarma işlemi olarak kullanılır. Hilal şekilli insizyondan farklı olarak iki halkaya ilaveten her iki uçta ek olarak üçgen bölümler bulunur.

Hemibatwing Rezeksiyonu:

Sadece bir tarafta üçgen şeklinde eksizyon (kesip çıkarma) yapılır. Cilt, meme glandı ve pektoral fasya sınırı belirler ve ptozis hafifçe düzeltilir. Memenin medialindeki lezyonlarda ise, bırakacağı görünür iz nedeniyle pek tercih edilmez.

Donut Mastopeksi Rezeksiyonu (Round Blok tekniği):

Areolayı çeviren ve onun açığında ikinci bir daire insizyon yapılır. Aradaki çember şeklindeki cilt tam veya kısmi kalınlıklı olarak çıkartılır. Bu yolla cilt altından serbestleştirme yaparak memenin yaklaşık her bölümüne ulaşılabilir. Gerekli rezeksiyonu takiben meme bölümleri 2-0 absorbabl sütürle kapatılır. Dış cilt kesisine cilt altı kese ağzı devamlı sütür konur ve daraltılır, iki kesi bölümü birbirine sütüre edilerek yeni bir areola sınırı oluşturulur. Bu teknikteki avantaj memenin farklı bölümlerinde olabilecek izleri önlemesidir.

meme-kanserinden-sonra-mamoplasti

mamoplasti-nasil-yapilir

B-Flap Rezeksiyonu (Grisotti Mastopeksi tekniği):

Tümörün yakınlığı sonucu meme ucu areolar kompleksin rezeksiyonunun gerektiği durumda, yeterli meme volümü ve orta derecede meme ptozisi olan bir kadında meme santrali rekonstrüsiyonu için ideal bir yaklaşımdır.

Santral Kuadrantektomi:

Bu yöntemde areola çevresinin % 50’sini içine alacak şekilde sirkumareolar insizyon yapılır. Özellikle meme boyutları büyük olan kadınlarda kullanımı uygundur. Bu yöntemde yeterli beslenmesi için nipple-areola nispeten kalın olarak bırakılır. Arkası telle işaretlenmiş olabilen tüm alan pektoral adaleye kadar rezeke edilir. Daha sonra birkaç kese ağzı sütür dahil olmak üzere dokular yaklaştırılarak katlar kapatılır

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

aksiller-meme-kanseri
Aksiller Meme Kanseri

Aksiller metastaz ile başvuran okkult meme kanseri tanısal ve terapötik bir zorluk ol…

Devamını Oku
meme-kanseri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meme kanseri kadın kanserlerinin tümünün %33’ünden ve kanserle ilişkili ölümlerin %20…

Devamını Oku
meme-kanserinde-risk-azaltici-cerrahi-brca-mutasyonu-olan-hastalara-yaklasim
Meme Kanserinde Risk Azaltıcı Cerrahi (BRCA Mutasyonu Olan Hastalara Yaklaşım)

Meme kanserinde risk azaltıcı cerrahi profilaksi yani önleyici tıp olarak bilinir. Ha…

Devamını Oku