Paratiroid Tanısı ve Tedavisi

Paratiroid, boyunda bulunan tiroit bezinin bitişiğinde bulunan mercimek tanesi şeklinde parathormon adında olan hormonu üreten bir bezdir. Bu bezler, kanımız ve kemiklerimizde ki kalsiyum ve fosfor ihtiyacını dengelemek ile sorumludur. Paratiroid bezlerinin ürettiği Parathormonun vücuttaki en önemli görevi kandaki kalsiyum seviyesini takip ederek gerektiğinde kemiklerden kana kalsiyum verilmesini sağlamaktır. Kemikler vücutta bulunan kalsiyum içindeki mineralleri saklama alanı işlevi görür. Bu hormon salgılandığında vücutta ki kalsiyum salınımı gerçekleşir. Paratiroid bezinin çok çalışmasına primer hiperparatiroidi denir. Bu genellikle bir tanenin çok çalışması olacağı gibi, dört bezin çalışmasına da bağlı olabilir.Bu hormon salgılanmadığında kemiklerde kalsiyum oluşumuna devam edilir.

Paratiroidin Vücuttaki Görevleri

  • Kemiklerden kan dolaşımı için kalsiyum sağlamak
  • Bağırsaklardaki kalsiyumun emilmesine yardımcı olmak

Paratiroid Tedavisi

Paratiroid tedavisi, paratiroid bezlerinden birinin ya da tümünün cerrahi olarak çıkarılması prensibine dayanır. Paratiroid tedavisi için ameliyat birinci yöntemdir. Vücuttaki kalsiyum ilaç ile düşürülebilir fakat hastalık paratiroidde ise bunun tek çözümü ameliyat olmaktır. Bu hastalıklı bez veya bezler ameliyat yardımı ile çıkarılır. İlaçla tedavi olarak ise mimpara, sinakalset, cineset, kalsiset kullanılabilir. İlaç tedavisi genelde ameliyatı kaldıramayanlar için önerilmektedir ve geçici bir iyileşme sağlamaktadır. Bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Yan etkileri mevcuttur ve yan etkisi ile karşılaşıldığında doktora başvurulması gerekir.

Paratiroid Ameliyatı

Paratiroid tedavisi için en etkili yol paratiroid ameliyatı olmaktır. Bu ameliyat uzman kişiler tarafından yapıldığında iyileşme oranı %95 ve üzeridir. Paratiroid bezlerinin ameliyat esnasında bulunması renkleri, boyutu ve damar ile sinirlere yakınlığı açısından oldukça zordur ve dikkat isteyen ameliyattır. Bu sebeple iyi bir cerrah tercih edilmelidir. Paratiroid ameliyatı boyundan yapılmaktadır. Paratiroid ameliyatı radyoaktif madde ile paratiroid bezinin ameliyat öncesi hastaya özel bir madde enjekte edilmesi ile işaretlenme yapılabilir. Ameliyat öncesi fakat daha çok boyna açılan ufak bir kesi ile buradan paratiroid bezinin bulunmup çıkarılması şeklinde yapılır. Paratiroid bezi çıkarıldıktan sonra kanda parathormontayini  0, 10 ve 20 dakikada yapılır. Kandaki parathormon düşüşü tespit edilip, patolojik olarak da paratiroid bezi tanısı konulduktan sonra operasyona son verilir. Boyuna açılan kısa bir kesik ile buradan çıkarılır.

Eğer tek paratiroid bezinden fazla bez olduğu düşünülüyorsa tiroidin her iki tarafı da kontrol edilerek tüm bezler bulunup, değerlendirilir. Dört paratiroid bezi bulunup incelenir, büyük olanlar çıkarılır. Genelllikle üç buçuk paratiroid bezi çıkarılıp, bir tanesi yarım bırakılır. Paratiroid ameliyatı sonrası parathormonunda düşme görülen ve yükselme saptanmayan hasta taburcu edilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

paratiroid-kanseri
Paratiroid Kanseri

Paratiroid salgı bezleri, ikisi altta ikisi üstte olmak üzere toplam 4 adet olarak ti…

Devamını Oku