Tarama ve Tedavi Meme Kanseri Ölümlerine Etkisi

Meme kanseri, kadınların korkulu rüyaları arasında yer almaktadır. Düzenli kontrol edilmesi ve bu doğrultuda tedavi uygulanması önem arz eder. Amerika Birleşik Devletleri ‘nden yapılan açıklamaya göre pozitif kanserler için geliştirilmiş olan hormon reseptörü sayesinde tarama ve tedavileri ile meme kanseri ölümlerinde önemli ölçüde azalma görülmüştür.

Terapötik ilerlemeler ile Son 10 yılda 30 antikanser ilacının onaylanmasında önemli rol oynayan Amerika Birleşik Devletleri, bu durumunda ölümlerin önüne geçtiğini belirtiyor. Kanser Müdahalesi ve Gözetim Modelleme Ağı (CISNET) meme kanseri taraması ve aşamalara yönelik tedavi modelleri geliştirmeye devam ediyor. Özellikle metastatik meme kanserlerin büyük oranda önüne geçilmesi planlanıyor.

1975 yılından bu yana 30-79 yaş aralığındaki kadınlarda ölümlerin östrojen reseptörü (ER) ve ERBB2 (HER2) ‘na bağlılığı ile ilgili yapılan araştırmalarda birçok model kullanıldı. Ölümlerin yanı sıra metastatik kanseriler sonucu hayatta kalma oranları da bu modeller aracılığıyla incelendi.

 

meme-kanseri

 

 

Meme Kanseri Ölümlerinde Azalma

Malign meme tümörü olan kadınlar ile bu tip tümöre sahip olmayan kadınların karşılaştırıldığı bu çalışmada aşağıdaki var olan hastalar incelendi:

  • Tanısal veya terapötik hiçbir müdahale olmadan yalnızca tarama,
  • Evre I-III için tedavi,
  • Metastatik formlar için tarama ve tedavi
  • Bu seçeneklerin hepsinin birleşik etkisi

1975 ile 2019 yıllarında yaşanan meme kanserine bağlı ölüm oranları karşılaştırıldığında, 1975 yılında ABD’de 100.000 kadında 48 ölüm yaşandı. 2019'da 100.000'de 27'ye düştü. Buna göre mortalitede (genel ölümlerde) %58'lik (modele bağlı olarak %55 ila %61 arasında değişen) bir azalma söz konusu oldu. ER-/ERBB2- formlarıyla karşılaştırıldığında yaklaşık %71 (%68-%76) % (%35-%42) azalma görüldü.

 

meme-kanserinde-tarama-ve-tedavi

 

  

Meme Kanserinde Tarama ve Tedavi Sonrası

CISNETT tarafından yürütülen araştırma modellerine göre , Amerika Birleşik Devletleri'nde 1975 ile 2019 yılları arasında meme kanseri tarama ve evre I-III tedavisindeki iyileşmeleri, ölümlerde azalmaya gidiyor. Ayrıca, iyileştirilmiş terapötik yönetimle ilişkili olarak metastatik formlar ida ölüm oranları daha da düştü. Gözlenen düşüşün yaklaşık %25'i metastatik formların tedavisine, diğer %25'i taramaya ve yaklaşık %50'si erken evre formlardaki (evre I-III) terapötik ilerlemelerde görüldü.

Ancak CISNET tarafından yapılan açıklamaya göre bu simülasyonların incelenmesinde yaş cinsiyet, maliyet gibi konuların eşitsizliklerin ele alınmadığı konusunda uyarmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gıda Emülgatörlerinin Kanser İle İlişkisi

Gıda emülgatörleri, hazır paketlenmiş ürünlerde yaygın olarak kullanılan katkı maddel…

Devamını Oku
trianguler-rezeksiyon
Triangüler Rezeksiyon

Memenin alt kadranlarında yer alan tümörleri çıkarttığınızda kozmetik sorunların oluş…

Devamını Oku
elektronik-sutyen
Elektronik Sütyen

Elektronik sütyen projesi MIT Media Lab'de ÖĞRETİM ÜYESİ OLAN Canan Dağdeviren ve eki…

Devamını Oku