İyi Huylu Ve Kötü Huylu Meme Kanseri

Kadınlarda çok sık görülen bir şikayet olan memede kitleler iki ayrı  grup içerisinde incelenir. Bunlar iyi huylu ve kötü huylu olarak incelenebilir.

İyi Huylu Meme Kanseri Nedir?

İyi huylu memede kitle memede meydana gelen ancak iyi huylu olan hatta çoğunlukla tümör olarak isimlendirilen bir durumdur. Bu durum kadınların yaklaşık olarak yüzde onunda görülür. On beş ile otuz yaş arasında bulunan kadınlarda daha sık rastlanan bir durumdur. Mamografi ve ultrasonda belirlenebilen bir durumdur. Elle muayene yapıldığı zamanlarda parmak aralarından kaçan ve hareketli bir yapıya sahip olan durumdur. Eğer iyi huylu memede kitle  ağrı yapmıyorsa ve boyutu küçük ise ve memenin şeklini bozmuyorsa herhangi bir tedavinin uygulanması gerekmez. Bu durum da kişilerin düzenli olarak ultrason ile kontrol edilmesi gerekir. Ancak iyi huylu memede kitle büyük bir boyutta ise, büyüyorsa ve ağrıya neden oluyorsa tedavi uygulanması gerekir.

İyi Huylu Meme Kanseri Tedavisi

İyi huylu meme kanseri tedavi edilirken farklı yöntemlerden faydalanılarak tedavi gerçekleştirilir. İlk tedavi yöntemi dondurarak küçültme uygulamasıdır. Bu tedavi sürecinde ultrason kılavuzluğu ile birlikte küçük bir delik içerisinden girilerek kanser olan kısmın ortasına özel olan bir iğne yerleştirilir. İğnenin oluşturmakta olduğu buz küresi tarafından kanserli olan bölge çevrilerek dondurulur. Donma nedeni ile canlılık kaybolur ve kanserli olan kısımlar küçülerek, kaybolur. Bu sırada şikayetlerde ortadan kalkar.

İkinci olarak uygulanan tedavi yöntemi ise ses dalgaları ile yakılarak uygulanan tedavi yöntemidir. Yüksek frekansa sahip olan ses dalgaları vücutta belli bir alan odaklanarak yaklaşık olarak yüz derecelik bir sıcaklık yayar. Bu da iyi huylu kanserin yakılmasını sağlar. Bu işlem cilde iğne dahi batırmadan uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Üçüncü olarak uygulanan yöntem ise tek parça halinde alınması yöntemidir. Bu tedavi sırasında cilde bir kesik açılır. Açılan kesikten radyofrekans ile dokunun kesildiği tellerin bulunduğu özel bir iğne ile içeriye girilir. İğnenin içerisinden çıkan teller ile birlikte kanser olan kısımdan ciltten tek parça halinde alınır. İşlem birkaç dakika içerisinde tamamlanır.

Son olarak uygulanan tedavi yöntemi ise vakum biyopsi uygulamasıdır. Bir iğne ile birlikte doku içerisine girilir. Kanserli olan doku vakum yardımı ile iğne içerisine çekilerek kesilir. Bu sayede parça parça kanserli olan bölge temizlenmiş olur.

Kötü Huylu Meme Kanseri Nedir?

Kötü huylu meme kanseri kişilerin aslında meme kanseri olduklarını ve bunun bir tedavi sürecinden geçmesi gerektiğini belirten kanser türüdür. Kötü huylu meme kanseri kitlelerin sürekli olarak büyüdüğü ve koltuk altı kontrol edildiği zaman ele gelen sertlik ve şişlikten meydana gelir. Aynı zaman da kişilerin meme başlarından akıntı meydana gelir. Aynı zaman meme bölgesinde ağrı meydana gelir. Bu şikayetlerin bulunduğu durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmakta yarar vardır.

Kötü Huylu Meme Kanseri Tedavisi

Kötü huylu meme kanseri tedavisinde özellikle ilk aşamalarda cerrahi yöntem tercih edilir. Meme koruyucu cerrahi yöntem ile birlikte kişilerin meme bölgelerinde yer alan kanserli bölge alınır. Bu sayede kanserli hücre dağılmadan tedavi uygulanmış olur. Mastektomi tedavisinde tüm meme dokusu alınır. Hem meme koruyucu cerrahidehem de mastektomi de, koltuk altına yayılım sentinel lenf nodu biopsisi ile olur. Sentinel lenf nodu temiz olamsı durumunda koltuk altı korunurken, tutulum yani yayılma olduğu durumlar içerisinde koltuk altında yer alan lenf düğümleri ameliyat ile alınır ve koltuk altı temizlenir.

Kötü huylu meme kanseri tedavisinde gerekli durumlar da uygulanan kemoterapi tedavisinde kanser olan hücreler serumla ya da haplar ile yok edimeye çalışılır. Radyoterapi uygulamasında yüksek enerjiye sahip olan x ışınlarından yararlanılarak kanser hücreleri yok edilir. Hormon tedavisi sırasında östrojen hormonun salgılanması ve meme kanserinin oluşmasına neden olan hücrelerin artışı engellenir.

  • Memenin fibroadenomu nedir ve nasıl tedavi edilir?

Fibroadenomlar özellikle genç kadınlarda çok sık rastlanan memenin iyi huylu bir tümörüdür. Memede kitle olarak ele gelir. Kitlenin fibroadenom olduğu  ispatlandığı takdirde takip edilebilir. 3-4 cm olduğunda ya da görsel olarak rahtsız edildiğinde cerrahi olarak çıkarılabilir.

  • Granülomatöz Mastit nedir ve en çok kimlerde görülür?

Mastit meme bezinin iltihabına denir. Granulomatöz mastit ise patolojik olarak konulabilen bir tanıdır. Sarkaidoz, histoplazmozis, Wegener Granülomatozu, tüberküloz, tifo, bruselloz, mantar, parazitçeşitli sebepleri olabilir. Ancak en sık nedeni belli olmayan  idiyopatik granülomatöz mastit görülür. İdiyopatik granülomatöz mastit (İGM) sebebi belli olmayan en sık 30-40 yaşlarda görülen bir mastit çeşididir.

  • İyi huylu meme ağrısını azaltmak için ne yapabiliriz?

Meme ağrısına mastalji ya da mastodini denir. Fibrokistik hastalık, fibroadenom, adet öncesi hormonel durum gibi bir çok sebebi olabilir. En sık sebebi adet öncesi hormonların durumuna bağlı olarak memenin dolgun olmasına bağlı olarak gelişir. Adt sonrası geçtiği için bir tedavi gerekmez, ancak çok ağrı olursa ağrı kesici alınabilir.

  • Meme başı akıntısının başlıca nedenleri nelerdir?

Emzirme dönemi dışında memeden salgı olmasına meme başı akıntısı denir.

  • Fibroadenomlar kansere dönüşür mü?

Fibroadenomlar kansere dönüşmez. Bu yüzden takip edilebilir.

  • Basit kistler meme kanseri belirtileri arasında yer alır mı?

Kistler memedeki süt kanalı bezlerindeki genişlemelerle içi sıvı dolu keseciklerden oluşur. Basit kistler düzgün sınırlı, kompleks kistler ise içinde solid (katı) kısımlar içeren, bölmeli, sıvı içeriği yoğun görünümlü, düzgün sınırlı olmayan kistlerdir.

  • Menopoz sonrası hormon tedavisi gören bir kadında kist çıkmışsa ne yapılabilir?

Tüm diğer kistler gibi takip edilmelidir.

  • Bir kist iğne ile içi boşaltıldıktan sonra 4-6 hafta içinde tekrar ediyorsa ne yapılmalı?

Tekrar boşaltılabilir.

  • Memede kistler hangi yaş aralığında daha çok görülür?

Her yaş grubunda görülmekle beraber 40-50 yaş grubunda sık görülür.

Memedeki kistlerin tedavisi nasıl olur?

Kistlerin içi sıvı olduğundan iğneyle boşaltılabilir. Sıvıyı boşalttıktan sonra tekrar ediyorsa, ya da kanlı sıvı geliyorsa tahilile göndermek gerekir.  Kompleks kistlerde ise solid bölümde mevcut olduğu içn biopsi yapmak gerekebilir. Kistler nüyükse, sürekl, tekrar ediyorsa, şüpheli görünüyorsa cerrahi olarak çıkarılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

oruc-ve-meme-kanseri
Oruç ve Meme Kanseri

Kanser tedavisi alan hastalarda gıda ve sıvı alımı, hem tedavi etkinlikleri açısından…

Devamını Oku
meme-kanseri
Meme Kanseri

Meme kanseri cerrahisi içerisinde, 1. ve 2. evre meme kanserinde yapılmakta olan…

Devamını Oku
memede-kalsifikasyon-kireclenme
Memede Kalsifikasyon (Kireçlenme)

Memede kalsifikasyon(kireçlenme) mamografi incelemesinde saptanılabilen memede oluşan…

Devamını Oku