Mastektomi

Mastektomi, meme kanseri tedavisi için uzman hekimlerin uyguladığı cerrahi bir yöntemdir. Meme kanseri, kanser çeşitleri arasında kadınlarda en sık görülen hastalıktır. Meme kanseri, meme bölgesindeki hücrelerin içinde kontrolsüz büyüyen tümörün kötü huylu olmasıdır. Meme kanserinde erken teşhis hayatî önem taşımaktadır. Eğer kötü huylu tümör vaktinde alınmazsa vücudun farklı bölgelerine kanserli hücrelerin yayılması riski vardır.

Mastektomi Nedir?

Mastektomi, meme kanseri olan hastanın tümörlü meme dokusunun alınması uygulamasıdır. Bu işlem memenin üstündeki cildin veya meme dokusunun ve koltuk altındaki lenf bezlerinin alınması şeklinde gerçekleştirilir. Mastektomi, uzman görüşüne göre tek memeye uygulanabildiği gibi iki memeye aynı anda da uygulanabilir. Son yıllarda meydana gelen onkolojik gelişmeler sayesinde mastektomi operasyonuna daha az ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer hasta isterse ve hasta uygunsa mastektomi ile beraber eş zamanlı rekonstrüksiyon adı verilen işlem sayesinde memeye yeniden şekil verilir.

Mastektomi Türleri Nelerdir?

Mevcut teknolojik gelişmelerin sonucunda 6 mastektomi türü vardır. Mastektomi türleri şunlardır:

Radikal Mastektomi: Meme dokusu, koltuk altı lenf düğümleri ve göğüs kaslarının alınmasıyla gerçekleştirilen tarihsel bir operasyondur ve günümüzde artık uygulanmamaktadır.

Modifiye Radikal Mastektomi: Meme dokusunun tamamı ile koltuk altında bulunan lenf düğümlerinin alınması işlemidir. Bu işlemde göğüs kasları yerinde kalır.

Basit Mastektomi: Bu işlemde meme dokusu alınır, koltuk altı lenf düğümleri ile göğüs kasları yerinde kalır.

Çift (Bilateral )Mastektomi: İki meme dokusunun da alınması işlemidir. Kanser riski yüksek olan kadınlara uygulanmaktadır.

Meme Ucu/ Areola Koruyucu Mastektomi: Meme ucunun etrafındaki kahverengi dairesel bölgenin korunarak gerçekleştirilen mastektomi ve eş zamanlı implant/silikon ya da hastanın kendi dokusunun kullanıldığı operasyonudur. Bu operasyon komplike ve ekip gerektiren bir işlemdir ve hastanın talebine göre aynı zamanda meme estetiği ameliyatı uygulanır.

Deri Koruyucu Mastektomi: Bu işlemde meme ucu ve meme dokusu tamamen alınır. Diğer yöntemlerden farklı olarak meme cildi korunur ve eş zamanlı implant/silikon ya da hastanın kendi dokusunun kullanıldığı operasyonudur.

Mastektomi Nasıl Yapılır?

Mastektomi işlemi öncesinde uzman hekim ile görüşülerek meme estetiği talebinin olup olmadığı belirtilmelidir. Eğer uzman hekim uygun görürse operasyon sırasında meme estetiği yapılır. Mastektomi işleminin yapılacağı kesinleştiyse doktor, hastayı olası riskler ile ilgili bilgilendirir. İşlem sonrasında yaşanabilecek riskler ise omuz ağrısı, koltuk altında ağrı, kanama, ödem veya enfeksiyon oluşumudur.

Bu bilgilendirmelerden sonra hastanın düzenli kullandığı bir ilaç varsa doktora mutlaka bilgi verilmelidir. Operasyon sırasında anestezi uygulanacağı için yeme-içme eylemleri operasyondan önce kesilmelidir. Bu konudaki detayları hastaya ve hasta yakınlarına anestezi uzmanları vermektedir.

Operasyon, uzman doktorun uygun gördüğü teknikteki mastektomi ile yürütülür. Meme bölgesinde uygun görülen bir yere kesi uygulanır ve deri ile meme kaslarının arasında bulunan meme dokusu bölgeden alınır. Meme dokusundan sonra doktor gerekli gördüyse koltuk altında bulunan lenf düğümleri alınır.

Mastektomi işleminin tamamlanmasının ardından hasta meme estetiği talebinde bulunduysa plastik cerrah rekonstrüksiyon işlemini gerçekleştirir. İşlem tamamlandıktan sonra tümör bölgesinde herhangi bir sıvı veya doku birikimi olmaması adına bölgeye kanallar yerleştirilir ve kesi kapatılır. Mastektomi operasyonunun tamamlanması ortalama 2 ile 4 saati bulmaktadır.

Mastektomi Sonrasında İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Mastektomi, risk faktörü taşıyan cerrahi bir operasyon olduğu için hasta, azami 2 gün hastanede müşahade altında tutulmalıdır. Taburcu edilen hastaya çeşitli egzersizler verilir. Meme bölgesinde sertlik oluşmaması için bu egzersizlerin yapılması önemlidir. Bu noktada uzman doktorların tavsiyelerine uyulmalı, verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Mastektomi sonrasında iyileşme süreci 2 ile 4 hafta arasındadır.

Bu süreç bünyeye göre değişkenlik gösterir. İyileşmeyi hızlandırmak için egzersizlerin yapılması, doktorun uygun bulmadığı hareketlerden ve sütyen kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Operasyon sırasında uygulanan dikişlerin alınması ise ortalama 2 haftalık bir sürenin sonunda gerçekleştirilir. Ağrıların geçmemesi ve şiddetlenmesi halinde mutlaka doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

genetik-danisma
Genetik Danışma

Genetik danışma, ailevî bir hastalığa yakalanmış kişilerin, gelecek nesillerinin, bir…

Devamını Oku
oruc-ve-meme-kanseri
Oruç ve Meme Kanseri

Kanser tedavisi alan hastalarda gıda ve sıvı alımı, hem tedavi etkinlikleri açısından…

Devamını Oku
meme-basi-akintisi
Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntısı, eğer gebelik sonrasında süt verme durumu yoksa bu isimle tanımlan…

Devamını Oku