Memede Kalsifikasyon (Kireçlenme)

Memede kalsifikasyon(kireçlenme) mamografi incelemesinde saptanılabilen memede oluşan küçük çapta kalsiyum çökmesi(kireç) parçacıklarıdır. Meme dokusu süt üretebilen bir organdır ve sütün içerisinde de çok miktarda kalsiyum bulunduğundan, kalsiyumun uzun süre meme dokusunda kalması burada donmaya bağlı olarak kireç parçacığı oluşmasına sebep olmaktadır. Menapoz sonrası dönemde kadınlarda daha sık rastlanır. Kireçlenmenin türünün dokusu, sayısı, yapısal bakımı kanserli hücre olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Kanserli dokunun özellikleri iyi huylu kireçlemelerin dokusuna göre çok daha farklıdır. Bu kireçlenmeler mamografide memede belirli bir bölgede görülebildiği gibi, dağınık tarzda da görülebilmektedir. Mamaografi bu kireçler sayesinde meme kanserinin çok erken aşamada yakalanmasını sağlamaktadır. Hatta bazı durumlarda kanser olmayan durumlarda in situ kanser olarak ifade edilen kanserin başlangıcı olan aşamada erken teşhis konulmasını sağlamaktadır.Ancak meme muayenesinde, ultrasonografide ve magnetik rezonansta saptanamaz.

Memede kalsifikasyonların yani kireçlenmelerin büyük çoğunluğu iyi huyludur. Ancak özellikle 1 milimetreden(mm) küçük kalsifikasyonlar meme kanserinin başlangıç bulgusuda olabilmektedir. Meme enfeksiyonları, meme kisti, meme kanalı ektazisi, meme ameliyatı sonrası oluşan yara(skar) dokusu, fibroadenom, yağ nekrozu ve meme ameliyatı sonrası uygulanabilen radyoterapi kalsifikasyona sebep olabilen iyi huylu sebeplerdir.

 

 

Mamografide makro-kalsifikasyonlar ve mikro-kalsifikasyonlar olmak üzere iki tip meme kalsifikasyonu görülebilir. Ayrıca mamografide damar ya da ciltteki kalsifikasyonlar da görülebilir. Bunlar damar sertliği veya cilt üzerinde deodorant, losyon, pudra kalması gibi sebeplerle olabilen meme kanseri açısından genellikle risk taşımayan bulgulardır.

Makrokalsifikasyonlar

Makrokalifikasyonlar, meme dokusunda rastgele oluşan çapı 0,5 milimetreden(mm) fazla kalsiyum(kireç) çökeltisidir. Makrokalifikasyonlar çok yaygındır ve genellikle iyi huyludurlar.

Mikrokalsifikasyon

Mikrokalsifikasyonlar meme dokusunda rastgele oluşan çapı 0,5 milimetreden(mm) az kalsiyum(kireç) çökeltisidir. Genellikle iyi huyludur ancak gösterdikleri özelliklere göre meme kanserinin erken bulgularından biri olabilir. Özellikle memenin bir bölgesinde kümeleşen, kümeleşmenin çok yoğun olması ve farklı şekil ve boyutlarda olan mikrokalsifikasyon meme kanseri açısından risklidir.

Memede Kalsifikasyon(Kireçlenme) Teşhisi

Mamografi inceleme sonucunda saptanılan kalsifikasyonların(kireçlenme) kanser başlangıcı olması konusunda kuşku duyulan hastalarda ileri tetkik gerekir. Mamografi tekrarı, ultrasonografi ve manyetik rezonans uygulanabilir. Mamografi ile izlem eşliğinde iğne biyopsileri veya vakum biyopsileri ile parça alınabilir. İnce iğne biyopsisi ya da kalın iğne biyopsisi, alınacak parçanın yapısına göre belirlenmektedir.

Memede Kalsifikasyon(Kireçlenme) Tedavisi

Memede kalsifikasyon saptandığında kalsifikasyonun özelliklerine göre izlem ya da tedavi kararı verilir. Tedavi kararı verildiğinde yapılacak işlemlere hastanenin teknik yapısına göre karar verilebilir.

 

 

Mikrokalsifikasyon tedavisinde vakumlu biyopsiler yapılabilmektedir. Vakumlu biyopsilerin yapılamadığı durumlarda cerrahi operasyondan önce memede mikrokalsifikasyon saptanan yere tel ile işaretlenme yapılmaktadır. Bu tel ile işaretleme ameliyat sırasında cerrahın işini kolaylaştırmak ve anında görüntü sağlamak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Böylelikle ameliyatta tel bulunduğu yer ve bölgesi kolaylıkla çıkarılabilmektedir.

Tel ile işaretlemede cerrahi operasyon anında mamografi filmi de çekilmektedir. Memede kalsifikasyon bulgularının çıkarıldığı mamografide görülürse ameliyat sonlandırılır. Hala bir takım kireçlenmelere rastlanılırsa ameliyat sırasında temizlenen bölge genişletilerek ameliyat sonlandırılır. Ameliyat sonrasında patolojiden çıkan sonuca göre de tedavinin planlanmasına devam edilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri-belirtileri
Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri tedavisinde en önemli basamak erken tanıdır ve erken tanı için meme kans…

Devamını Oku
meme-kanseri
Meme Kanseri

Meme kanseri cerrahisi içerisinde, 1. ve 2. evre meme kanserinde yapılmakta olan…

Devamını Oku
meme-kanseri-hastalari-ve-oruc
Meme Kanseri Hastaları ve Oruç

Bu soruyu soran hasta grubu içerisinde meme kanseri tanısı almış olan ve an itibariyl…

Devamını Oku